Märt Männik
Reisijuht

Märt Männik

Boliivia - Tsiili - Argentiina - Lihavõttesaared

Boliivia - ameerika inimeste häll, on kaugel ja kõrgel ning jõudes siia tundub justkui oleksid saabunud ühest maailma otsast teise. Boliivia on unistuste- ja imedemaa ning põnev ja mitmenäoline, karmi, kauni, suurejoonelise loodusega, hästi hoitud eheda indiaani kultuuri ja kommete  ning lummavate värviliste laguunide, silmipimestavalt valge 10582 km2 suuruse soolajärve, ennemuistsete ehitiste vägevate varemate, suhkrupeana sinitaeva taustal säravate mäetippudega ning rikkaliku fauna ja floora poolest.

Rahvastiku koosseisust moodustavad indiaanlased üle 60%, mistõttu põlisameeriklaste osakaal on siin suurem kui mistahes teises Lõuna-Ameerika riigis ning aimaara indiaanlane Evo Morales on juhtinud riiki alates 2006 aastast.
Tänu aastasadade tagusele eheda indiaani kultuuri säilimisele on Boliivias palju avastamisväärset, mida peaks ise oma silmadega nägema, kõrvadega kuulama, keelega nautima ja ninaga haistma.
Nagu näete, alustame reisi 417 meetri kõrgusest Santa Cruz’ist. Edasi tulevad Samaipata 1655m, Sucre 2750 m, Tarabuco 3290m ja 6-l päeval Potosí 4090m kõrgusega. Reisi kõrgeim punkt “Sol de Manama” (4850m) on 9-l päeval.

Hoolime väga klientide heast enesetundest meie reisidel ning seepärast oleme alati koostanud kõrgmäestikuga sihtkohtade reisikavad arstide etapiviisilise aklimatiseerumise soovituste järgi, mida mitte kõik reisikorraldajad ei kasuta.
Reisikava on mitmekesine ja pakub palju unustamatuid elamusi.

Meeldejäävat reisi!



1.päev | Väljumine Tallinnast

Kogunemine Tallinna lennujaamas kl. 04:05 varahommikul.

AY1036 Tallinn - Helsingi kl 06:05 - 06:40
AY1331 Helsingi - London (Heathrow) kl 08:00 - 09:10
AA039 London - Miami kl 12:15 - 16:55
AA922 Miami - Santa Gruz (Viru Viru) kl 22:35 - 07:36

Meie reis algab 417 meetri kõrgusel asuva 1,8 miljoni elanikuga Santa Cruz’i tutvumisega.

Esmakordselt saabujatele jätab linn mulje väikelinnast oma kaunite koloniaalaegsete hoonete ja kergelt sumiseva mõnusa troopilise atmosfääriga.

Enne ja pärast siestat keeb kesklinna kitsastel tänavatel vilgas elu ja ümberingi on kuulda erinevaid keeli. Pered jalutavad õitsvate troopiliste puude all, noored paarid kudrutavad pargipinkidel, igal teisel maja katusel või terrassil paistavad idüllilised kohvikud-baarid, kus pakutakse jäätisekokteile ja kohalikku chicha’d (kääritatud maisi jook).

Tänaval rüselevad taksod hobuste ja autodega parima stardikoha eest valgusfoori ees.
Keskpäeval logelevad kohalikud peaväljakul „chamba”muusika saatel, restoranid suletakse siesta ajaks, ning ainult rida väikesi kauplusi jäävad müüma odavaid, kohalikke tooteid.

Santa Cruz on Boliivia suurim ja jõukaim linn, mida toidavad ümbritsevate alade põllumajandus ja välisinvesteeringud.




2.päev | Santa Cruz'i linnaekskursioon

Saabume Viru lennujaama ja sõidame privaatbussiga hotelli LP Santa Cruz.

Juhul kui hotellis on toad vabad teeme puhkepausi ja seejärel siirdume linnaga tutvuma. Käime kõige atraktiivsemates jõukamate linnaosades, muuseumides, tutvume tähtsamate mälestistega ja elamukvartalitega, käime Abasto turul ja La Recoba käsitööturul.
Käsitööturg hakkab silma oma värviliste lettidega,kust saab kaasa osta rõõmsavärvilisi suveniire.

Lisaks külastame ka loomaaeda ja tutvume looduskaitse all olevate loomaliikidega. Kuna Boliivia kuulub väga rikkaliku floora ja faunaga riikide gruppi, siis võime loomaaias näha kolme isendit, kes on kantud maailma loomade-lindude maailmarekordi nimekirja.
- ”Águila arpía”-kotkas, kes elab läänepoolkeral ja lõunapoolkeral ning on üks suurim ja võimsaim röövlind maailmas.
- kapibaara ehk veesiga, poolveelise eluviisiga suurim näriline maailmas.
- amarillod ehk vöölased, kes on samuti kõige suuremad maailmas.
Lisaks äratavad veel tähelepanu vägeva noka poolest tuntud tukaanid ehk piprasööjad, Andide kondor, kelle tiiva siruulatus küünib kolme meetrini ja Amazona basseini suurim madu, "Anaconda Beniana".

Ööbime LP Santa Cruz hotellis. Hotel on uus ja asub rahulikkus piirkonnas. Toad on sisustatud kaasaegselt stiilse ja mugava sisustusega. Hommikusöök toimub esimese korruse mõnusas restoranis, rootsi lauas. Siin ööbime 2 ööd.




3.päev | Santa Cruz - Samaipata

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Peale hommikusööki siirdub meie grupp privaatbussis Samaipatasse mööda Amazonase madalikku ja mööda Andide viimase mäeaheliku serva.
Pildistamiseks teeme peatuse 79 -ndal kilomeetril keset looduse poolt vormitud imelisi Serrania vulkaanilisi mägesid
Käime ka maalilises paigas nimega “Las Cuevas”, mis on kuulus ilusate koskede poolest.

Samaipata linn asub idapoolses orus Boliivia Andide jalamil 1650 meetri kõrgusel merepinnast. Räägitakse, et linnal on eriline energia, mis mõjub inimestele positiivselt. Ammu aega tagasi kutsuti Samaipata’t “kohtumispaigaks”, kuna siin kohtusid ja aklimatiseerusid inimesed maailma eri paigust ning avasid siin oma hinge, andestades üksteisele omavahelised tülid. Tänu aastaringsele stabiilsele temperatuurile (+21 kraadi, pluss-miinus 3-4 kraadi ) ja mäestiku puhtale õhule on siia elama asunud inimesi paljudest rahvustest. Statistika järgi elab siin koos 21 eri rahvust.

Lõunasöök (ei sisalda jooke).

Sucre asutati 1538 aastal ja kandis siis La Plata nime. Boliivia esimese pealinna rikkus pärines hõbeda kaevandamisest. Peagi sai Sucrest oluline kultuurikeskus, kuhu rajati Universidad de San Francisco ning praeguse ülemkohtu eelkäija Characas Audiencia istungite hoone. Sukres, Boliivia pealinn, kõige kaunim linn Boliivias hiilgab koloniaalarhitektuuri stiilis  elegantsete valgete majade ja kirikutega. Linna keskväljakul asub maja, kus 1825 aastal kuulutati välja Boliivia Vabariik.




4.päev | Santa Cruz - Sucre

Hommikusöök hotellis rootsi lauas (kl 07:30 - 10:00).

Peale hommikusööki siirdub meie grupp privaatbussis (30,5km) Santa Cruz’i siselendude lennujaama lennuks Sucre’sse.

Sucre’sse saabudes ootab meid buss koos giidiga ja alustame linnaekskursiooni. Esimesena külastame Casa de la Libertad, kus kuulutati välja Boliivia iseseisvus.

Edasi liigume Sucre linna ilusaimasse parki - Bolivar’i parki.
Riigile iseseisvuse toonud Simon Bolivar oli arisokraat ja liberaalse maailmavaatega revolutsionäär, suurepärane kindral ja karismaatiline poliitik.
Jalutame pargis nautides selle ilu, uudistame Eiffeli torni ja Pariisi Triumfikaare koopiaid.

Edasi tutvume La Recoleta kiriku, kiriku muuseumi ning indiaani tekstiili muuseumiga. 1601.aastal ehitatud lumivalge La Recoleta kirik vaatab ülevalt alla linnale ja on teeninud aastate jooksul mitte ainult kloostrit ja muuseumi, vaid ka kasarmut ja vanglat. Suurepärased on kiriku koor ja kiriku meisterlikud puidust nikerdused, mis pärinevad 1870. aastatest, millest igaüks on keerukas ja ainulaadne ning kujutab 1595.aastal Nagasakis risti löödud märtreid.

Ekskursiooni lõppedes sõidame 4* hotelli Hostal de Su Merced.
18-l sajandil ehitatud uhkes hoones olev viiekorruseline hotell asub linna keskel kahe kvartali kaugusel Plaza 25 de Mayo-st. Hotelli ilus antiikne mööbel, kenasti dekoreeritud toad, panoraamvaatega hubased päiksepaistelised terassid täis õitsvaid lilli tekitavad meeleolu nagu oleksid sattunud tagasi 18-sse sajandisse (TripAdvisori hinnangu järgi nr.1 hotell Sucre’ses).

“Nelja nimega linn” Charcas, La Plata, Chuquisaca, Sucre.

Õhtusöök (Pena Origenes’es folk etenduse saatel).

Yampara inimesed on kuulutanud oma kultuuri ameerika kontinendil vanimaks. Hispaanlaste vallutuse ajal (1540 aastal) osutasid Yampara inimesed suurimat vastupanu vallutajatele. 11-15.saj. vahel arenes yamparas väga kiiresti tarbeesemete valmistamise kultuur. Hakati valmistama antropomorfset keraamikat, arenes tekstiilitööstus, maakonnas ehitati mitu linna.

78 km kaugusel Sucrest asuv Tarabuco täidab ümbruskonna religioosse, poliitilise ja kaubanduskeskuse ülesandeid. Selle küla värvirikas turg on kahtlemata kõige ehedam indiaani turg kogu Lõuna-Ameerikas. Siin on hoitud aus mitusada aastat esivanemate vanu kombeid ja traditsioone, mille heaks näiteks on kindlasti kaubavahetuse komme, kus juured ulatuvad aega enne hispaanlaste valitsemist ning seda mujal Boliivias ei kohta.




5.päev | Jatun Yampara Indiaani keskus

Peale varajast hommikusööki viib meie tee privaatbussis 23 km kaugusel 3100 meetri kõrgusel asuva Jatun Yampara iidse põlisrahva väiksesse keskusse.
Keskus on ehitatud külaelanike poolt eesmärgiga tutvustada Yampara kogukonna kultuuri ja traditsioone. Lühikesel jalutuskäigul kohtume kohalike elnikega, tutvume nende eluviisi ja kommetega, nende riietuse ja kodudega, matmise- ja tseremoniaalhoonega “chicheria” ja maitseme “chicha-t”. Seejärel liigume edasi põlisrahva Pühakotta, tutvume väikese muuseumi väljapanekutega ning keraamika ja tekstiili töötubadega.

Edasi sõidame turule.

Tarabuco Market 
78 km kaugusel Sucrest asuv Tarabuco täidab ümbruskonna religioosse, poliitilise ja kaubanduskeskuse kohustusi. Selle küla värvirikas turg on kahtlemata kõige ehedam indiaani turg kogu Lõuna-Ameerikas. Siin on hoitud aus mitusada aastat vanu esivanemate kombeid ja traditsioone, mille heaks näiteks on kindlasti kaubavahetuse komme ja mille juured ulatuvad aega enne hispaanlaste valitsemist ning seda mujal Boliivias ei kohta. Turul on kuulda erinevaid murrakuid, igal pühapäeval tulevad siia ümberkaudsete külade käsitöömeistrid, et müüa ilusaid värvirikkaid erinevate mustritega rahvarõivaid, alpaka- ja laamavillast pullovere, salle, pontšosid ning mütse. Lisaks kudumitele võib siit leida igasugust muud kraami.On huvitav teada, et ketšua keelt kõnelevad Tarabuqueño naised ja mehed ei ole muutnud oma riietust Inca aegadest saati. Nende kudumid on valmistatud parima kudumistehnikaga, parima kvaliteedi ja värvidega. Kindlasti saab siit osta parimaid ehedaid suveniire ja kingitusi.

Lõunasöök (ei sisalda jooke).

Potosi võlgneb oma kuulsuse tänu Uue Maalima suurima hõbedamaagi soonte leiule linna kohal kõrguval Cerro de Potosi mäel. Siin kujunes kiiresti maailma suurim tööstuskomplekt, kus ammutati hõbedamaaki vesiveskite jõul.Vesi juhiti siia keerukate akveduktide ja tehisjärvede süsteemi kaudu.Tootmine kestis kuni 18. sajandini ja kahanes alles pärast riigi iseseisvumist 1825.aastal.Peale Francisco de Toledo visiiti 1572 aastal Potosi’st sai „keiserlik linn” ja on avaldanud igikestvat indiaani mõju kogu Andide keskpiirkonna arhidektuuri ja monumentaalkunsti arengule.




6.päev | Sucre - Cerro Rico kaevandus

Hommikusöök hotellis rootsi lauas kl 07:00 - 10:00.

Täna sõidame kohaliku liinibussiga umbes 3 tundi mööda asfalteed läbi mitme oru. Poolel teel ületame vaatamisväärse Mantez’i silla ja tõuseme lõpuks 4090 meetri kõrgusel asuvasse Maalilmapärandi nimekirjas olevasse Potosi linna.

Peale lõunat teeme ekskursiooni Cerro Rico kaevandusse, kus saame unustamatu kogemuse kaevurite töö- ja elutingimustest maa all, kus on tuhandeid meetreid tunneleid. Cerro Rico hõbedakaevandus on kuulus ja üks rikkamaid maardlaid maailmas. 500 aastat on siin kaevandatud hõbedat, tina ja tsinki, et rahastada Hispaania impeeriumi ja Boliivia riigikassat. Praegu töötab siin 15 000 inimest. Mäge kutsutakse “Mägi, mis sööb mehi”, kuna tuhanded põlisrahvast ja orjastatud aafriklastest on jätnud siia oma elu.

Lõunasöök. Ei sisalda jooke.

Ööbimine Hostal Patrimonio’s.

Salar de Uyuni soolavarusid hinnatakse 10 miljardi tonni piiresse, kusjuures väikses Colchanis kaevandakse ja toodetakse 25 000 tonni soola aastas. Sool kraabitakse püramiidikujulistesse hunnikutesse ja jäetakse päikse kätte kuivama umbes neljaks päevaks. Siis kühveldatakse sool autodele ja viiakse Colchani ümbertöötlemiseks, kus kõigepealt soola kuumutatakse-kuivatatakse ahjudes, seejärel lisatakse joodi, jahvatatakse veskites ja ongi valmis lauasool. See pakitakse 1 kilostesse kottidesse ning müüakse Boliivias ja Brasiilias.




7.päev | Potosi linnaekskursioon - Uyuni - Cochani

Hommikusöök hotellis rootsi lauas kl 07:00 - 10:00.

Peale hommikusööki alustame ekskursiooni Mündikojas, mis on kõige populaarsem ja kõige ilusam Lõuna-Ameerika muuseum. Räägitakse, et kui Hispaania kuningas nägi Mündikoja ehituse arvet hüüatas ta, et see peab küll olema valmistatud hõbedast. Tegelikult on muuseum ehitatud kivist ning seedripuust, see on 7570 ruutmeetrise pindalaga suursugune hoone, mille fassaadil on suur Veinijumala Bacchuse mask ning hoone sees on eksponeeritud skulptuuri, maalikunsti, vanu münte, käsitööd, folkloori, koloniaalaegseid ja kaevandamisega seonduvaid esemeid. Esimene Potosi münt vermiti 1572 aastal, mitte aga selles uhkes hoones.

Edasi liigume mööda traditsioonilisi koloniaalaegseid tänavaid, külastame San Francisco ja San Lorenzo kirikuid.

San Francisco kirik on ehitatud 1547. aastal ja on vanim Boliivia religioosne kompleks, mis kujunes põlisrahva koguduse kirikuks. San Lorenzo barokk stiilis ehitud portaal pidavat olema kõige rohkem pildistatav objekt Boliivias.

Pealelõunal jätkame liinibussiga sõitu Uyuni suunas (204 km asfaltteed) läbides Andide mäeveerge, vanade kaevanduste keskusi, külasid, ilusaid looduslikke paiku ja indiaani kogukonnaga asustatud kohti. Uyuni’ist sõidame privaatbussiga Colchani.
Teel imetleme ebaharilikku valget horisonti, külastame rongide surnuaeda ja jõuame lõpuks Palacio De Sal Hotell’i.
Imelises kohas asuv maagiline Palacio De Sal Hotel pakub ainulaadse kogemuse oma eksootika ja loodulikkusega.
Hotell asub Uyuni kaldal, vaid 25 km kaugusel samanimelisest linnast.
Oma imestuseks leiate, et hotell on ehitatud täielikult soolast, nii seinad, põrandad, laed,söögilauad ja toolid  kui ka skulptuurid. Kõik on soolast. Isegi laes rippuvad lambid on soolast. Õhtul tuleb magama heita soolast voodisse ning ilmselt unenäod on ka soolased. Soolaga ümbritsetud akendest välja vaadates avaneb vaade soolaväljadele ning toa nurgas on soolakuhi.
Hotell on ülimalt tasakaalus ümbritseva looduse ja maastikuga ning pakub võimalust nautida meeldivalt tervislikku ja unustamatut puhkust.
NB! Mitte lakkuda seinu!




8.päev | Uyuni soolaväljad - San Juan

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Peale varajast hommikusööki viib meie tee privaatbussis Suure soolaväljani. Teekonnal näeme kuusaja elaniku ja ühe tänavaga Colchani küla, kus tutvume käsitööndusliku soola töötlemisettevõttes lauasoola valmistamisega. 

Edasi jätkame reisi Incahuasi saarele, (kutsutakse ka Kala saareks) kus kasvab hiiglasuur kaktus.
Ümberringi, kuhu ka ei vaata, näib olevat sile valge meri ainult, et merepind koosneb kuusnurksetest plaatidest. Seda silmipimestavat valgust tundub olevat kilomeetreid ja sellel valgusel ei ole lõppu. On tunne, et ükskõik mis suunas minema hakates läheksime lõpmatusse või pigem muutuksime ise lõpmatuseks.

Saarel lõunastame (piknik).

Edasi liigume Coquesa külasse, kus tutvume kohalike iidse matmispaigaga ja külaelanike muistse elulaadiga. Jätame hüvasti lahkete külaelanikega ning sõidame ööbima Magia de San Juan’i.




9.päev | San Juan - REA - Villamar

Varajane hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Peale hommikusööki varahommikul asume privaatbussiga teele Boliivia vabadussõja kangelase Eduardo Abaroa nimelisele looduskaitsealale.

Esmalt külastame 4278m kõrgusel asuvat imeilusat Laguna Colorado järve, mis on üle maailma kuulus oma veripunase värvi poolest.
Järve punane värvus on tingitud punastest setetest ja vees. elavatest vetikatest Teiseks turismimagnetiks on siin umbes 30000 aastaringselt pesitsevat roosat lühinokk flamingot. Flamingod on keskkonna valikul äärmiselt nõudlikud. Nad vajavad eluks kõrge soolasisaldusega madalaveelisi laguune, kus nad toitu hangivad ning pesi ehitavad.
Flamingo on äärmiselt pelglik lind, eriti pesitsusajal, seepärast valib ta pesitsuskohaks suure veepinnaga järved ja laguunid. Flamingod toituvad vetikatest ja koorikloomadest, mis sisaldavad karotenoidi-nimelist pigmenti, millest värvuvad flamingo suled kasvades roosaks või punaseks.
Loomadest võib siin kohata küülikutaolisi viskatšasid, pamparebaseid, erinevaid roomajaid, puumasid ning koduloomadest alpakasid ja laamasid.

Jätkame reisi geisrite “Sol de Manama”(4850m) poole möödudes 4400m kõrgusel Challviri laguunist. Polquesi kuumaveeallikates teeme peatuse supluseks ja imetleme ümbritseva maastiku maavälist pilti, seejärel jätkame reisi. Sol de Manana’at (Hommikupäike) hinnatakse ilusaimaks geisriks maailmas. Imetlenud piisavalt Sol de Manana ilu ja ümbritsevat kuumaastikku,mis pärineks nagu mõnest ulmefilmist, liigume edasi kõrge kõrbe “Pampas de Dali” poole. Ees ootavad meid hämmastavad vaated: looduse valmistatud sürrealistlikud kujud ja pinnavormid.

Tänase reisi lõpp-punktiks on imeilus Laguna Verde (Roheline järv), mille värv varieerub, olenevalt tuultest türkiissinisest tumeda smaragdini.
Järv asub Licancabur mäe jalamil Tšiili ja Boliivia piiril.

Ekskursiooni lõppedes sõidame Villamari Mallku Cueva hotelli.




10.päev | Villamar - Alota - Uyuni - La Paz

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Esimesena külastame paika, kus tutvume koopamaalingutega. Vaatamata hiljuti algustatud koopamaalingute sihipärastele uuringutele on juba avastatud tuhandeid koopamaalinguid ja petroglüüfe väikestes koobastes ja kaljupragudes, samuti kaljuseintel ning suurtel kaljurahnudel.

Lahkume Tomas Lakjas fordist ja jätkame teed edasi Uyuni poole. Teel imetleme Kaljude orus looduse poolt disainituid kaljusid ja liigume läbi Alota ja San Cristobali külade. Siin ekskursioon lõpeb.

Uyuni soolak, Boliivia edelaosas laiuv soolatasandik on selle maa suurim looduseime. Silmipimestavalt lumivalge maastiku ning eksootilise taimestiku ja loomastikuga piirkond on tasasem kui Holland ja valgem kui Kanada jääliustikud ning õhutemperatuur aastas kõigub -30 C öösel ja kuni +30 C päeval.

Edasi sõidame lennujaama lennuks La Paz’i (La Paz’i lennujaam El Alto on maailma kõige kõrgemal asuv lennujaam, ta asub 4062m kõrgusel merepinnast, kus aasta keskmine temperatuur on +6 kraadi).

1548. aastal asutatud La Paz on 790 000 elanikuga kolmas linn rahvaarvult ja asub 4058 meetri kõrgusel. Lennujaamas ootab meid buss, kust sõidame hotelli Rosario (http://hotelrosario.com/la-paz/).
1928 aastal ehitatud elegantne butiikhotell Rosario asub La Pazi südames.
Aimaara ja ketšua motiividega kaunistatud toad loovad külalistele mõnusa õhkkonna ning hotelli peetakse üheks paremaks La Paz’is.

10 minuti jalutuskäigu kaugusel hotellist asub La Pazi üks kuulsaimaid tõmbenumbreid, üle terve maailma kuulus Nõidade turg (Mercado de las Brujas). Lisaks käsitööle müüakse seal maagilisi esemeid, võluaroome, unenägude püüdjaid, võlupulbreid, õnnetoovaid kujukesi, lindude skelette ja palju muud vajalikku maagia õnnestumiseks.
Boliivlastel on väga vana uskumus, et maja vundamendi alla peab kindlasti panema laama loote, sest see toob majale õnne.

15 minuti kaugusel asuvad La Paz’i võimas Metropolitan Cathedral ja iseseisvusdokumendi allkirjastaja Murillo nimeline väljak.

Lõunasöök (ei sisalda jooke).

Hotel Rosario - Standard tuba (hommikusöök hinnas).




11.päev | Tiwanaku - La Paz’i linnaekskursioon

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Peale hommikusööki alustame privaatbussiga sõitu mööda kõrgmägestiku ilusat loodust Tiwanaku poole.
Tiwaniku’t, mis asub 72 km kaugusel La Paz’ist läänes ja Titikaka järvest kagus, peetakse Ameerika inimese hälliks.
Siin tutvume kõige vanema ja suurema ning kõige kõrgemal (3860m) asunud linna varemetega ning tolleaegsete tööde ja tegemistega. Väikesest külast sai alguse Tiwanaku impeerium ja kultuur, mis kestis umbes 1000 aastat ja riigi õitsengul elas siin 20 000 inimest. Siin hakati esmakordselt tegelema mullaharimise ning toiduainete kasvatamisega, mida varem ei kasvatatud kõrgmäestiku tingimustes.
Ringkäigul tutvume Kalasasaya templi, Päikese värava ja muuseumiga, monoliitsete Ponce ja Fraile kujudega, Akapana püramiidi ja pooleldi maa-all oleva templiga.

Igal aastal tähistatakse Aimaara uut aastat 21. juunil. Siis tulevad siia huvilised üle maailma vaatama esimest päiksekiirt, mis paistab otse templi väravast templisse.

Ekskursiooni lõppedes sõidame La Paz’i linnaekskursioonile.

Aimaaridel ja ketšuad’el on väga omapärane arusaamine ajast. Kogu maailm teab, et minevik on möödunud aeg ja tulevik ootab meid ees, siis aimaaridel ja ketšuadel on minevik ja tulevik vastupidi. Nii, et Aimaara’d ei oota uut aastat vaid nad hakkavad seda tagasi vaatama!

Lõunasöök (ei sisalda jooke).




12.päev | La Paz - Copacabana - paadisõit Päikese saarele - matk Ecolodge La Estancia’sse

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Täna sõidame turismibussiga põhja suunas paralleelselt kuningliku Andide mäeharjaga läbi kõrgmäestiku Titikaka järve kaldal asuvasse kenasse Copacabana linna.
Päikese- ja Kuu saar on aimaara ja ketšua inimeste pühad saared ning asuvad Copacabana lähedal. Linnas teeme jalutuskäigu mööda huvitavaid tänavaid ja külastame tähtsamaid vaatamisväärtusi nagu püha patrooni Virgin Morenat ja tema kirikut.

Edasi sõidame paadiga Päikese saarele (1 tund) ja randume Huacani sadamas, kus lõunasöögiks serveeritakse tüüpilist mägirahva toitu nimega “Aptapi”. Peale sööki teeme 45 minutilise jalutuskäigu ööbimispaika-Ecolodge Estanicasse.

Peruu ja Boliivia vahel asuv saar on 11 km pikk ja 4 km lai. Saarel elab kaks kogukonda “yumani” lõunas ja “challa” põhjas, kokku 800 perekonda ja kõik räägivad aimaara keelt. Saarel ei ole mootorsõidukeid ega kõvakattega teid.

Ecolodge La Estancia asub Andide piirkonna ühes kõige müstilisemas kohas, kus on säilinud kohalike aimaarade kultuuritraditsioonid. Majad on disainitud vastavalt andide traditsioonilisele arhitektuurile ja seinte materjalina on kasutatud kivi ja savitelliseid ning katus on valmistatud pilliroost.




13.päev | La Chincana - paadisõit Kuu saarele - Copacabana - La Paz

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Räägitakse, et päikesetõus Titicaca järvel on hingekosutav ja tasub varajast ärkamist.

Peale hommikusööki sõidame paadiga La Chincana’sse imetlema Inkade pooleldi maa-aluse mediteerimise hoone varemeid, mida loetakse ainulaadseks labürintehitise näidiseks maailmas.
Edasi sõidame paadiga Kuu saarele, mis on tõeliselt õnnistatud suurepäraste vaadete ja rikkaliku Inca ajalooga. Siin asub INAK UYU Päikese tempeli varemed, mida peetakse üheks kõige olulisemaks muistiseks järvel.
Ekskursiooni lõppedes sõidame paadiga Copacabana’sse  (1 ½ tundi) ja privaatbussiga (3 ½ tundi) La Paz’i  hotelli Rosario.

Hotel Rosario - Standard tuba (hommikusöök hinnas).




14.päev | Kojulend

Hommikusöök hotellis rootsi lauas.

Transfer lennujaama:

AA922 La Paz - Miami kl 06:16 - 16:14
AA056 Miami - London kl 18:00 - 07:40 +1
AY1332 London - Helsingi kl 10:20 - 15:15
AY1023 Helsingi - Tallinn kl 16:25 - 17:00 (15.mai)



Hind sisaldab:

  • lennukipiletit Tallinn - Helsingi - London - Miami - Santa Cruz <> La Paz - Miami - London - Helsingi - Tallinn
  • majutus hotellides
  • igapäevaseid hommikusööke hotellides (American Buffet Breakfast või Continental Breakfast)
  • lõuna- ja õhtusööke vastavalt reisikavale
  • sissepääsupileteid rahvusparkidesse ja looduskaitsealadele (vastavalt reisikavale)
  • bussitransfeere
  • jootraha portjeedele (hotellides ja lennujaamades)
  • kohaliku kakskeelse giidi teenust
  • eestikeelse reisijuhi teenust
  • NB! Lennujaamamaksude suurus võib muutuda olenemata reisikorraldajast tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja ametivõimude otsustest.

Hind ei sisalda:

  • reisikindlustust (Reisikindlustusee maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65 a., vanematele kõrgem tariif), reisitõrkekindlustus, pagasikindlustus.)
  • jootraha kohalikele giididele,autojuhtidele ja restoranis
  • E.S.T.A't
  • varajast ja hilist registreerimist hotelli
  • teenust, mis ei ole reisikavas

NB! Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.