Pille Rojo
Reisijuht

Pille Rojo

Hispaania

Hispaana - fiestade ja traditsioonidega maa, kus elurütm on hoopis isemoodi. Sõbralikud inimesed, hea toit, maitsev vein, kaasahaarav Flamenco, sügavate traditsioonidega härjavõitlus ja mitmed muud tuntud iseloomustused kirjeldavad seda Lõuna-Euroopa suurriki ning kutsuvad avastama ja nautima selle olemust.
Mitmed Hispaania traditsioonid on kuulsad üle maailma ning kindlasti pole võõrad ka Teile. Kuid paljudel teist on suhtkoht ähmane teadmine, mis see flamenco ikkagi täpsemalt on, või kuidas teha vahet heal ja väga heal paellal, või milline on see kõige õigem viis süüa tapast jne.
Seekordse reisi sihtkohaks on Kesk-Hispaania, täpsemalt pealinn Madriid ning kohe kõrval paiknev Castilla-La Mancha maakond ja reisi vältel proovime anda neile, kuid ka paljudele muudele küsimustele vastused läbi kogemuste. Seega ... Viva la Vida!

Vaatamata reisi lühikesele kestvusele, saame me väga mitmekülgse pildi Kesk-Hispaaniast, külastades pealinna Madriidi ja Madriidist lõunasse jäävat Castilla - La Mancha maakonda. Meie esimesel päeval Madriidis tutvume kesklinna osaga, mida sümboolselt nimetatakse Austriate Madriidiks, kuna see ehitati välja Habsburgide dünastiasse kuulunud kuningate valitsemisajal. Teisel päeval jalutame hilisemasse perioodi kuuluva Prado allee ümbruses, kuhu jäävad mitmed Madriidi olulisemad ja kaunimad vaatamisväärsused.

Madridist välja sõites tutvume esmalt põhjalikumalt Castilla - La Mancha maakonna pealinna Toledoga.
Ja kindlasti peab meelde tuletama, et La Mancha piirkonnast ammutas inspiratsiooni ka Hispaania rikkaliku kirjandusloo kõige väljapaistvam esindaja Cervantes, kelle universaalse kangelase Don Quijote lustakad seiklused just siinkandis juhtusid. Kes ei tunneks seda kuulsat peatükki, kus Don Quijote tuuleveskite vastu võitles - just neid tuuleveskeid ja ka teisi selle rändrüütliga seotud paiku me oma reisi jooksul ka kindlasti külastame.

Tänapäeval on lubamatu Hispaanias ringi sõita, ilma et ei võtaks aega maha ja tutvuks kohaliku köögi ja kulinaariaga - õlid, juustud, veinid - kõiki neid Hispaania gastronoomia tipptooteid me nende päevade jooksul ka põhjalikult degusteerime.

Natuke aega jääb meil kindlasti ka ostlemiseks, sest sellised tuntud kaubamärgid nagu Zara, Massimo Dutti, Stradivarius, Mango ja Adolfo Dominguez on just Hispaania disainerite poolt loodud ja neil kõigil on ka oma esinduskauplused Madridi südalinnas.

Räägitakse, et Madriid on linn, mis kunagi ei maga ja kui Madriid on nähtud, siis sellest ilusam saab olla vaid taevas.


1.päev | TALLINN - HELSINGI - MADRIID
2.päev | MADRIID
3.päev | MADRIID
4.päev | TOLEDO
5.päev | CASTILLA - LA MANCHA MAAKOND
6.päev | CASTILLA - LA MANCHA MAAKOND
7.päev | MADRIID - HELSINGI - TALLINN


OLULINE INFO

Üldinfo

Hispaanias on kellaaeg Eestiga võrreldes -1 tund.
Kasutusel on euro.

Suve lõpp-sügise algus on Madriidis ja Castilla-La Mancha maakonnas Eesti mõistes kuum suvi. Päevased temperatuurid küündivad kohati üle 30 soojakraadi. Kuna aga tegemist on mägise regiooniga (Madriid asub merepinnast 650m kõrgusel), siis pole regioonis niivõrd niiske, mistõttu on isegi kuumemate ilmadega mõnus ringi uidata.

Viisa ja reisidokumendid

Eesti kodanikule on Hipaania viisavaba ning reisida võib ka ID-kaardiga. Hallipassiga ja vene passiga kodanikele, kelledel on Eesti elamisluba, on õigus Hispaaniasse reisida viisavabalt tingimustel, et nii pass, kui ka elamisluba kehtivad veel minimaaselt 3 kuus peale reisilt tagasi saabumist.

Lennuinfo

Lennud toimuvad FINNAIR'i liinilendudega.
Lennu ajal pakutakse suupisteid ning juua. Soe eine on lisatasu eest.
Lubatud pagasimäär on käsipagas kuni 8 kg ning 1 registreeritav pagas kuni 23 kg. Käsipagasisse on lubatud kaasa võtta ka 1 väiksem kott/ese, kuid käsipagasi kogukaal on maksimum 8 kg. Käsipagasi maksimum mõõdud võivad olla 56cmx45cmx25cm ning 40cmx30cmx15cm ja registreeritava pagasi maksimum mõõdud võivad olla kombineeritult 158cm.

Majutusinfo

 

NB! Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.

Palume tutvuda ESTAIR'i reisitingimustega.

 

MEELDEJÄÄVAID ELAMUSI!

 


1.päev | TALLINN - HELSINGI - MADRIID

Kogunemine kl 10:50 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis ESTAIR'i kassa juures, kus jagatakse kõigile reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend AY110 Tallinn - Helsingi kl 12:50 - 13:20 ja lend AY 3183  Helsingi - Madriid kl 16:55 - 20:25.
Palume kontrollida reisi väljumise kellaaega vahetult enne reisi.
Madridi lennujaamas ootab meid giid ja buss ning sõidame hotelli.
2.päev | MADRIID

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki teeme poolepäevase linnaekskursiooni, mille käigus külastame vanalinna olulisemaid väljakud Puerta del Sol, Plaza Mayor, Plaza de la Villa, Plaza Oriente, Plaza de España - neil kõigil on oma nägu ja linna ajaloo jooksul erinev roll täita olnud.
Tutvume ka kuningalossi ja Almudena katedraaliga. Vahepael astume sisse ka Madridi populaarsele San Migueli gurmeeturule ja tutvume madridlaste maitse-eelistustega. Degusteerime Madridi vapipuuks oleva maasikapuu viljadest valmistatud likööri. Lõpetuseks jalutame mööda ühte Madridi olulisemat tänavat Gran Via, kus asub rohkelt kaubandus- ja toitlustusettevõtteid.

Õhtul on soovijatele tapasetuur, mille käigus tutvume põhjalikult Hispaania köögiga. Külastame 4-5 erinevat söögikohta ja maitseme erinevaid Hispaania hõrgutisi (mereannid, Ibeeria sea sink jpm), mille koos kohaliku veiniga alla loputame. Kõigi eelduste kohaselt kujuneb sellest üks väga meeleolukas õhtu!

NB! Hinnas linnaekskursioon koos maasikapuu viljadest valmistatud likööri degusteerimisega.
3.päev | MADRIID

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki teeme poolepäevase linnaekskursiooni - jalutame mööda Prado alleed, mille äärde jääb mitte ainult Madridi, vaid kogu Hispaania tähtsamaid kultuuriväärtusi - Prado kunstimuuseum, mille kogudes olulisemal kohal on Hispaania, Madalmaade ja Itaalia kunstnike  teosed.

Veel tutvume San Jeronimo kiriku, Puerta de Alcalá ja Cibelese väljakuga.

Lõpetame madriidlaste eelistatumas puhkekohas Retiro pargis, kus algselt kuningad jahti pidasid või muidu pidutsesid, kuid mis nüüd meelitab jalutajaid oma rohkete puuliikidega ja huvitavate ehitistega.
4.päev | MADRIID - TOLEDO

Hommikusöök hotellis. Väljasõit Toledo linna (Madridist 70 km).

Toledo kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja ja ta on võtnud vastu kõikide erinevate tsivilisatsioone esindajad, kes on Püreneede poolsaarelt läbi käinud: roomlased, visgoodid, juudid, moslemid, kristlased… Igaüks neist kaunistas linna omal viisil ja jättis siia maha oma kultuurijälje. Seega ei ole imestada, et siin asub üle saja vaatamisväärsuse, millest tähelepanuväärsemaid me tänase päeva jooksul ka külastame.

Hommikupoolikul teeme pika jalutuskäigu vanalinnas, mille jooksul külastame 10-dast sajandist pärinevat mošeed, Santa Maria la Blanca sünagoogi, San Juan de los Reyes kloostrit ja Los Jesuitase kiriku tornist naudime võrratut vaadet nii Toledo vanalinnale kui ka linnamüüride taha jäävatele aladele. Naudime ka ajaloolises juudilinnaosas paiknevas Santo Tome kirikus väljapandud spetsiaalselt sellele kirikule maalitud suuremõõtmelist El Greco maali „Krahv Orgazi matus“. Teatavasti jääb el Greco kõige viljakam tööperiood just Toledos elatud aastate sisse ja tema erilise stiiliga teoseid on välja pandud erinevates paikades .

Pärast hotelli sisseregistreerimist ja lõunapausi külastame õhtupoolikul 13 saj. pärinevat väga suurejoonelist gooti stiilis katedraali.

Õhtul saab igaüks omal käel selles ajaloohõngulises linnakeses ringi jalutada, väikeseid poekesi külastada või mõnes rohketest vabaõhukohvikutest Toledo gastronoomiaga tutvust teha.
5.päev | CASTILLA - LA MANCHA MAAKOND

Hommikusöök hotellis.
Täna jätkame tutvumist Castilla - La Mancha maakonnaga. Hommikul jätame hüvasti Toledoga ja sõidame Mora külasse. Siinne piirkond on tuntud oma suurte oliivipuu istanduste ja õlivabrikute poolest. Kõige sellega me ka hommikupoolikul tutvume. Morasse kohale jõudes alustamegi oma ringkäiku olliviõli muuseumi külastusega, kus saame põhjaliku ülevaate kõigest oliiviõliga seonduvast. Lõpetuseks degusteerime erinevaid õlisid. Sealt edasi sõidame kõrgel künkal asuva Peñas Negras kindluse varemete juurde, kust avaneb erakordne vaade küngast ümbritsevatele oliivipuude saludele.
Kuni silmapiirini ulatub ainult roheline meri. Aga see kant ei ole ainult oliivide ja õli poolest tuntud, vaid siin valmistakse ka nii üle Hispaania kui ka kaugemal kõrgelt hinnatud manchego juustu, mida valmistatakse samanimelist tõugu lamba piimast ja mille tootmine on väga reglementeeritud, et tagada juustu parimad maitseomadused ja toiteväärtus. Oliivisalude vahelt suundumegi otse juustuvabrikusse, kus sealsete tootmissaladustega tutvume ja lõpetuseks jällegi erinevaid juuste ja nende juurde pakutavaid lisandeid degusteerime. Kõik need delikatessid loputame alla sinna juurde sobiva veiniga.

Juustuvabrikust suundume edasi lõunastama kohaliku koloriidiga restorani (lisatasu eest).

Õhtupoole sõidame El Toboso linna, kust pärineb Don Quijote südamedaam Dulcinea. Külastame tema majamuuseumi ja saame ettekujutuse, kuidas elati XVI sajandi La Manchas.

Ööbima sõidame hotelli Chateau Viñasoro, mis asub peaaegu ühe katuse all samanimelise veinimajaga – seega õhtusöögi kõrvale saab nautida erinevaid kohapealseid majaveine.

Hinna sees olliviõli muuseumi külastamine koos kohapealse giidiga, juustuvabriku külastus koos degusteerimisega, Dulcinea majamuuseumi külastus. 
6.päev | CASTILLA - LA MANCHA MAAKOND

Hommikusöök hotellis. Hommikupoolikul jätkame Don Quijotega seotud paikadega.

Pärast hotellist lahkumist sõidame Consuegra külasse. Seal külastame arhitektuurikompleksi, kus asuvad 12 tuuleveskit ja keskaegne kindlus. Kindluses teeme ringkäigu kohalik giidiga, kes selle paiga kohta palju põnevat räägib. Pärastpoole vaatame ühte tuuleveskit ka seestpoolt, et teada saada, kuidas siis täpselt jahu jahvatamine varematel aegadel toimus. Kuna varematel aegadel oli nisu siinkandi põhiliseks põllukultuuriks, aga samas on vähe jõgesid, mille energiat saaks jahvatamiseks ära kasutada, siis ehitati La Manchasse just palju tuuleveskeid, sest tuuleenergiast siin puudust ei ole.

Seejärel lõunatame (lisatasu eest) ja õhtupoolikuks on meil ette nähtud veinimõisa külastamine.
Castilla-La Mancha maakond on mahult suurim veinitootmise piirkond Hispaanias, kuigi mitmete teiste piirkondade veinid on ehk oma kvaliteedi poolest hinnatumad. Samas saavutavad ka siinsed veinid üha suuremat populaarsust, sest tänapäevases konkurentsitihedas maailmas kehva kaubaga läbi ei löö. Meie külastame Casa del Valle veinimõisa, kus meil on erakordne võimalus ennast kõikidesse veinimaailma saladustesse pühendada. Tutvumist alustame mõisat ümbritsevatest viinamarjaistandustest – septembri algus on selleks ka väga sobiv aeg, sest põõsad on ju vilju täis ja kohe läheb marjakorjamiseks lahti; seejärel tutvume veiniköögiga ja sealsete tootmisprotsessidega, et siis lõpetuseks jällegi erinevaid veinisorte degusteerida.
Umbes kella kaheksaks õhtul jõuame tagasi Madriidi, kus ööbime lennujaama piirkonnas olevas hotellis.

Hinna sees tuuleveskite ja kindluse külastus, veinimõisa külastus ja veinide degusteerimine
7.päev | MADRIID - TALLINN

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki transfeer lennujaama.

Lend AY184 Madriid - Helsingi kl 10:20 - 15:30 ja lend AY117 Helsingi - Tallinn kl 23:45 - 00:20.Hind sisaldab:

 • Lendu Finnairi liinilendudega Tallinn-Helsingi-Madriid-Helsingi-Tallinn.
 • NB! Lennujaamamaksude suurus võib muutuda olenemata reisikorraldajast tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja ametivõimude otsustest.
 • Majutust heades hotellides koos hommikusöökidega.
 • Transfeere lennujaam-hotell.
 • 29.08. poolepäeva linnaekskursiooni Madridis koos maasikapuu viljadest valmistatud likööri degusteerimisega.
 • 30.08. poolepäeva linnaekskursiooni Madriidis.
 • 3 päevast bussiekskursiooni Castilla - La Manca maakonda.
 • Tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule).
 •  Eestikeelse giidi/reisijuhi Pille Rojo teenused Hispaanias.

Lisatasu eest võimalik:

 • Õhtune tapasetuur soovijatele, hind 37€ . PS! Tapasetuuri toimumise eelduseks, et saame kokku vähemalt 10 huvilist.
 • Reisikindlustus, mille maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65 a., vanematele kõrgem tariif), reisitõrkekindlustus, pagasikindlustus.