Martti Kalda
Reisijuht

Martti Kalda

Idaamade spets

Hiina - energeetiline, pulbitsev, väljakutsuv; samas ajalooline, sügava kultuuripärandiga ning majesteetlik kontrastide maa. Viimase 30 aasta massiivne ehitustegevus on riigi suurematesse linnadesse loonud klaasist city'd, mis varjutavad riigi rikast ajalugu. Hiina tehnoloogiline areng an juba aastaid maailma parimaid. Lähme vaatame oma silmaga parimad palad üle.

Hiina Kuldse kolmnurga tipphetked:
- Peking - UNESCO maailmapärandite nimekirja kuuluvad vaatamisväärsused ja kohalik Hiina ehe elu
- Xi'an - 8000 terrakota sõdurit, iidne vanalinn, Moslemi kvartal, Varjuteater
- Shanghai - metropoli sära ja hiilgus, Shanghai muuseum, Yu aed, jalutame Bund'il, sõidame laevaga Huangpu jõel

Hiina külastamiseks on parim aeg kevadel ja sügisel. Südasuve kõrged temperatuurid on asendunud mõnusa pehmema kliimaga ning loodus särab värskusest. Sügiseks on haihtunud ka suvine paks sudu.
Kui suvepuhkused on läbi ja lapsed koolis, siis on kohalikke turiste vähem ning külastuspaikades lahedamalt ruumi uudistamiseks.

Meie seekordne reis tutvustab maakera suurima rahvaarvuga riigi pealinna Pekingit, Hiina esimese imperaatori terrakota sõdalasi Xi'an'is ning Hiina majandus- ja finantskeskust, pilvelõhkujate mekat Shanghaid. 5000 aastase ajalooga tsivilisatsioon on rikas kultuurilt, keelelt ja kommetelt. Mitmed kodusõjad on riiki lõhestanud ning hiljem taasühendanud. Iga dünastia on andnud hindamatu panuse Hiina põneva ajaloo kulgu, millest pajatavad lugematud legendid ning vürtsi annavad tänapäevani säilinud paleed, templid ja pagood. 20 sajandil alguse saanud tormiline areng on Hiina toonud maailma juhtivamaks majanduseks. Seda rikkust peegeldavad lugematud pilvelõhkujate kooslused kõikides vähegi suuremates linnades.

Reisi alustame 3-päevase tutvumisega 800 aasta vanuses Hiina pealinnas ja kultuurihällis Pekingis. Peking pakub külastajatele vapustavaid paleesid ning templeid, lugematuid ostukeskusi, pilvelõhkujaid ja Pekingi olümpiaks ehitatud arhitektuuri meistriteoseid. No ja loomulikult Hiina Müür, UNESCO maailmapärandite nimistusse kuuluv inimsaavutus. Esmapilgul võib see virr-varr veidi segadusse ajada. Aitame korrastada ning lahti harutada seda mitmepalgelist kultuuri ja peaaegu, et käegakatsutavat ajalugu. 

Loode-Hiina suurim ja ühtlasi Hiina vanimas linnas Xi'an'is ning selle ümbruses on riigi mitmekesiseim loodus. Kunagi ka "igavese linna" nime kandnud Xi'an'i võib julgelt lugeda iidse Hiina kultuuri sünnipaigaks. Enam, kui 10 dünastia poolt üle tuhande aasta juhitud kunagine pealinn on kui ajaloo raamat, mis hõlmab enda kaante vahel mitmeid suuremaid ajaloosündmusi. Peamised vaatamisväärsused on terrakota sõdurid, linna müür ning moslemi kvartal, mida muuhulgas loomulikult ka meie uudistama läheme.

Ida-Hiina regiooni suurim linn Shanghai on Hiina kosmopoliitne äri- ja finantskeskus, kus iidne ida ja moodne lääne kultuur põrkuvad Huangpu vastaskallastel. 20-ndal saj. esimesel poolel hüppelise arengu teinud metropol jaguneb peamiselt kaheks - Puxi'ks ja Pudong'iks, mis nendest kahest moodsam, pilvelõhkujaid täis city. Puxi seevastu ajaloolisem, madalama arhitektuuriga linnaosa, kus kitsaste hutongide labürint peidab ehedat Hiinat.


OLULINE INFO

Lisainfo

Hiinas on aeg Eestiga võrreldes +6 tundi.
Hiina jüään kurss on 1 EUR = ~7,74 CNY. Kurss on muutuv.

Viisa ja reisidokumendid

Hiina reisil on ainus kehtiv reisidokument pass. Palume kontrollida passi kehtivusaega (minimaalne kehtivusaeg 6 kuud pärast reisi lõppu) ja et passis oleks vähemalt 2 vaba lehte. Pass, 1 foto (värviline, 3x4) ja töökoha garantiikiri (inglise keeles, täpsem info allpool) palume tuua ESTAIR'i kassasse 2 kuud enne reisi. Saatkond nõuab sageli veel lisadokumente.

Viisa ankeedile ootame reisija allkirja. Soovi korral on võimalik viisa ankeeti välja printida ja allkirjastatult meile toimetada (ankeet tuleks kindlasti trükkida ühe lehe mõlemale poolele, mitte kahele eraldi lehele).
 
Garantiikiri esitada firma blanketil, allkirjastatud ja firma templiga. Ingliskeelses garantiikirjas peab olema firma nimi, millega firma tegeleb, töötaja/taotleja ees- ja perekonnanimi, reisi kuupäevad ning kinnitus, et töökoht säilib reisi vältel ja peale reisilt naasmist. 
Õpilase garantiikiri õppeasutusest peab kinnitama, et isik saab jätkata õpinguid samas õppeasutuses peale reisilt naasmist.

Pensionäri või mittetöötava inimese puhul palume lisada viimase 3 kuu ingliskeelne pangakonto väljavõte (kui pangakontol on olemas piisavad rahalised vahendid) või garantiikiri isikult, kes katab taotleja kulud Hiinas ning tema töökoha garantiikiri.

Lennuinfo

Lennud toimuvad FINNAIR'i liinilendudega.
Lennu ajal toitlustustatakse Helsingi - Peking ja Shanghai - Helsingi lendudel sooja einega ning suupistetega. Karastusjoogid, mahlad, õlu ja vein on antud lendude ajal tasuta. Juhul, kui Teil on menüü osas erisoove (taimetoit, gluteenivaba jne.), siis sellest palume teavitada meid hiljemalt 48 tundi enne väljalendu.

Lubatud pagasimäär on käsipagas kuni 8 kg ning 1 registreeritav pagas kuni 23 kg. Käsipagasisse on lubatud kaasa võtta ka 1 väiksem kott/ese, kuid käsipagasi kogukaal on maksimum 8 kg. Käsipagasi maksimum mõõdud võivad olla 56cmx45cmx25cm ning 40cmx30cmx15cm ja registreeritava pagasi maksimum mõõdud võivad olla kombineeritult 158cm.

Ilm

NB! Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.

Palume tutvuda ESTAIR'i reisitingimustega.

 

MEELDEJÄÄVAID ELAMUSI!


1.päev | Tallinn - Peking

Kogunemine kl 12:45 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis ESTAIR'i piletikassa juures, kus jagatakse kõigile reisijatele vajalikud reisidokumendid.
Lend AY1020 Tallinn - Helsingi kl 14:45 – 15:25 ja
lend AY 085 Helsingi – Peking kl 18:15 - 07:50+1
Palume kontrollida reisi väljumise kellaaega vahetult enne reisi.




2.päev | Peking

Saabumine Pekingisse. Vastuvõtt Pekingi lennujaamas ja sõidate privaatbussiga (õhkkonditsioneeriga) ekskursioonile Keisrite Suvepaleesse, mis asub 20 km kaugusel kesklinnast.
Suvepalee ehitus algas 1749 aastal järve laiendamise ja mäenõlvade täitmisega ning 3000 toaga palee valmis 1764 aastal. Nagu Hiina kultuurile omane on ka siinsetele aedadele ja paleedele antud romantilised nimed nagu Selgete Lainevirrete aed, Pikaealisuse mägi, Igavese Kevade Aed, Täielikku Erksuse Aed, Harmoonia Säilitamise Aed, Harmoonilise Huvi Aed, Õnneliku Pikaealisuse Palee. Suvepaleed on korduvalt lõhutud sõdade ja ülestõusude käigus. Suvepaleest oli näha Keelatud Linna, Keelatud Linnast aga ei olnud näha Suvepaleed. Selline suvituskoha ja töökoha asendi valik kindlustas olukorra, kus keiser pidi mõtlema tööst ka puhates.1924 aastal sai Suvepaleest avalik park.

Edasi suundute Taevatemplit vaatama, mis asub 267 hektarilises, müüriga ümbritsetud pargis ning oli ehitatud usutalituse läbiviimise paigaks keisrile, keda peeti Taeva Pojaks. Siin asuvad Taevaaltar ning Hea Viljasaagi Palvete palee ja Keiserlik Taevavõlv. Mõlemad asuvad ringikujulisel valgest marmorist platvormil ja on ka ise ringikujulise põhiplaaniga. 28 Phobe nanmu puidust sammast Hea Viljasaagi Palvete palees paigutati nii, et 4 keskmist sammast esindasid nelja aastaega ja 24 välimist sammast 12 kuud ja 12 tundi, mis moodustasid Hiinas 1 päeva.

Lõunasöök kohalikus restoranis.

Kõrghetked: Keisrite Suvepalee,Taevatempel

Majutus 4* hotellis Sun World. Hotell asub poole tunni jalutuskäigu kaugusel Keelatud Linnast ja Taevase Rahu väljakust. Hotelli lähedal asub ka kuulus Wangfujing'i ööturg ja suuri kaubamaju. Wangfujingi ostutänava põhjapoolses otsas asub Wangfujingi katedraal, kus veedavad vaba aega meelsasti nii turistid kui kohalikud. Tänu oma asukohale on katedraal ideaalne koht tõmbamaks osturallist hinge ning nautimaks väikest puhkust. Kiriku ametlik nimi on Püha Joosepi kirik ja Hiina nimega Dongtang. Wangfujingi katedraal on väga populaarne koht pulmafotode tegemiseks ja siledad betoonstruktuurid, sealhulgas trepid ja pingid, on teinud Wangfujingi katedraalist ühe populaarsemaid rulasõidukohti Pekingis. Wangfujingi katedraali taga asuvas hoones on kunstigalerii ning sealne giid korraldab külalistele meelsasti ringkäigu. Pärast ringkäiku pakutakse sulle üht kunstiteost „soodushinnaga“ müüa.




3.päev | Peking

Peale hommikusööki külastate Taevase Rahu väljakut, Keelatud Linna, Hutongi ja turgu.

Taevase Rahu väljak on maailma suurim väljak kuhu mahub korraga miljon inimest ja siin asub Mao Zedongi mauseoleum. Peale jalutuskäiku ja tutvumist Taevase Rahu Väljaku vaatamisväärsustega sisenete giidi juhtimisel Keelatud Linna. Nimi tuleneb sellest, et 500 aasta vältel, kui siin elasid ja valitsesid Mingi ja Qingi dünastia keisrid, oli lihtrahval sissepääs keelatud. Mingi dünastia keisrid lahkusid Keelatust linnast ise väga harva, ainult selleks, et sooritada iga-aastaseid rituaale ja tuua ohvriande Taevatemplis ja Maaviljelustemplis.

Keelatud linnas säilisid kaks Konfutsiuse pühamut ja 1726 aastal alustati Keelatud linna loodenurka linnajumala templi ehitust. Iga-aastaseid riitusi viidi läbi ka lossi tähtsamas taoistlikus pühamus Keiserliku Rahu palees. Keiser Qianlong lasi ehitada palju sakraalehitisi ning tema surma ajal oli lossikompleksis ka 35 Tiibeti budismi pühakoda ja 10 väiksemat pühamut.

Hutong'id ehk kõrvaltänavad toovad esile vana Pekingi võlud. Kuna eluasemeid hakkas Pekingis nappima, ehitati suurtesse sisehoovidesse maju juurde millede müüridest tekkisid hutong'id. Enamik majadest kuulusid kunagi riigiametnikele ja jõukale klassile, praegu aga riigile. Tänapäeval elab siin endiselt väga palju pekinglasi.

Reisikavas on siin eksootiline tiir rikšadega ja kohaliku turu külastus.
Teete tutvust ka kohaliku perekonnaga, kus õpite hiina kokakunsti ja saate ise proovida klimpide valmistamist hiina moodi ja neid ka maitsta.

Lisatasu eest: Hiina Kung Fu Show Pekingi Punases teatris.

Kõrghetked: Taevase Rahu väljak, Keelatud linn, Hutongid, tutvumine kohaliku perekonnaga.

Transfeer hotelli Sun World.




4.päev | Peking

Hommikusöök hotellis. Seejärel ekskursioon Hiina Müürile.
Üle 5000km pikkuse müüri ehitamisest võttis osa üle miljoni inimese. Peale kaitse otstarbe kasutati müüri transportimaks inimesi ja sõjariistu ning tornid, mis asetusid müüril, olid kui majakad, kust saadeti signaale vaenlase ilmumisest või liikumisest suitsu abil. Nagu räägitakse, kasutati suitsu tegemisel huntide väljaheiteid. Hiina müüril ollakse 2 tundi. Igaüks saab võimaluse panna ennast proovile müüril ronimises ja tunda ise selle ehitise suurust. Soovijad saavad mälestuseks tõendi Hiina müüril käimise kohta. Kindlasti on see koht, kus selfida ja saata sõpradele pilt maagilise müüri taustal.

Lõunasöök kohalikus restoranis.

Pärastlõunal külastate Pekingist 50 km põhja pool asuvat Mingi dünastia keisrite hauakambreid, kuhu kuueteistkümnest Mingi dünastia keisrist on maetud kolmteist. Lisaks hauakambritele külastate ka Vaimude teed.

Transfeer öisele rongile Z19 Beijing Xi (West) (20:43) - Xi'an (07:58) pehmes magamisvagunis.

Kõrghetked: Hiina Müür, Keisrite hauad, Vaimude tee.




5.päev | Xi'an

Peale hommikusööki ekskursioon linnast 28 km kaugusel asuvate Terrakotasõdalaste väljakaevamiskohta.
Sõdalaste asupaik avastati juhuslikult 1974 aastal hiina talupoegade poolt. Tegemist on täies elusuuruses valmistatud 8000 sõdalase ja hobuse savikujuga, mis on paigutatud nelja maa-alusesse kambrisse. Kujud olid algselt värvitud ja räägitakse, et ei ole kahte sarnase näoga sõdurit.
Xi'an'i ajalugu ulatub kaugemale kui 3100 aastat ja kuulub nelja suure iidse pealinna hulka koos Ateena, Rooma ja Kairoga.
Xi'an oli väga edukas ja rahvusvaheliselt kuulus linn olles Hiina pealinnaks 13 dünastia valitsemise ajal.
Xi'an oli Siiditee alguspunktiks.
Xi'an on üks vähestest linnadest Hiinas, kus on veel säilinud linnamüür. Müür on ehitatud 1370 aastal Mingi dünastia ajal, 12m kõrge, kuni 18m lai ruudukujuline ümbermõõduga 14km. Müür on avatud turistidele ja müürile saab ronida.

Lõunasöök kohalikus restoranis.

Väikse Metshane pagood on üks linna tähelepanuväärseimaid Tangi dünastia aegseid mälestisi, mis ehitati Indiast toodud suutrate sälitamiseks. 15 korruse kõrgune pagood on ehitatud sinistest tellistest ja oli algselt 45 meetri kõrgune. Tormid ja maavärinad on räsinud ülemist kahte korrust aastate vältel, mistõttu tänapäeval on pagood 13 korruse kõrgune.

Transfeer 4* hotelli Tianyi Commercial Hotel.

Kõrghetked: Terrakotasõdalased, Iidne linnamüür, Väikese Metsahane pagood.




6.päev | Xi'an

Peale hommikusööki teete jalutuskäigu väga vanas moslemite kvartalis, kus elab umbes 20000 moslemit. Kvartalit kaunistavad 10 mošeed ning väga palju erinevaid kirevaid poode ja söögikohti, mis pakuvad erinevaid delikatesse. Räägitakse, et siinsed lambaliha suupisted viivad lausa keele alla. Moslemite tänav on nii kohalike kui ka turistide lemmikpaik ja seda loetakse üheks suurimaks vaatamisväärtuseks Xi'anis.

Edasi tutvute keraamika kunstiga ja terrakottasõdalaste kujude valmistamisega ning mõnele avaneb võimalus teha endale sõdalane kodukaitseks.
Varjunukku peetakse kõige varasemaks nukutüübiks. Räägitakse, et juba kümneid tuhandeid aastaid tagasi jutustasid kütid lõkke ääres oma jahilugusid ja ilmestasid neid varjude abil. Varjunuku etendused on traditsiooniline rahvakunst Hiinas, mida saate täna nautida perekond Gao 400 aasta vanuses häärberis. Gao aadliperekonna seitsmel põlvkonnal oli au teenida keisri õukonna ametnikena.

Transfeer öisele rongile Z94 Xian - Shanghai kl 16:46 - 07:53+1 (kohad on pehmes magamisvagunis).

Kõrghetked: jalutuskäik moslemi linnaosas, Varjuteatri külastus, keraamika tehas.




7.päev | Shanghai

Hommikul kl 07:53 saabute Shanghaisse ja rongijaamas ootab teid giid ja mugav buss. Kohe suundute ekskursioonile Yu Aeda ja Yu turule ning seejärel Bundile.
Nii vanalinn oma teemajade ja bazaariga, kui Yu aed varjupakkuvate lehtlate, sädelevate tiikide, kaljude ja jasmiinidega on üks turistide meelispaiku Shanghais. 20000 ruutmeetise pindalaga Yu aed on ehitatud rikka riigiametniku poolt oma vanematele 1559 aastal ja on ainuke nii vana aed Shanghais. Yu aia pärliks peetakse 12 meetri kõrgust mitme tuhande tonni raskust kollasest kivist ehitatud küngast. Aias ringi jalutades püüab teie pilku kindlasti 300 aasta vanune draakonit meenutav glütsiinia hiina rippuba.

Shanghai muuseum meenutab oma kujult vanaaegset hiina laeva ding ja on 120 000 kunstiteosega üks kõige esinduslikumaid kollektsioone Hiinas.

Läänekaldal olev Bund ja idakaldal olev Pudong on ilus pilt minevikust ja ülimodernsest olevikust. Shanghai oma 24 miljoni elaniku ja 6341km2 jätab unustamatu mulje turistile mitte tema suuruse, vaid ilusate aedade, linna puhtuse ja lahkete inimeste tõttu.

Ööbimine on 4* hotellis Sunrise on the Bund (päiksetõus Bundil) või samaväärses.

Kõrghetked: Shanghai muuseum, Yu aed, Bund, õhtune Huangpu jõe kruiis.




8.päev | Shanghai

Hommikusöök hotellis.

Vaba aeg.




9.päev | Shanghai - Tallinn

Hommikusöök hotellis.
Peale hommikusööki transfeer lennujaama.
Lend AY088 Shanghai – Helsingi kl 10:05 - 14:20 ja
lend AY1023 Helsingi – Tallinn kl 16:25 - 17:00



Hind sisaldab:

  • Lendu Finnairi liinilendudega Tallinn - Helsingi - Peking ja Shanghai - Helsingi - Tallinn, toitlustamine lennukis;
  • käibemaksu ja lennujaamamaksud detsember 2016 seisuga. (NB! Lennujaamamaksude suurus võib muutuda olenemata reisikorraldajast tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja ametivõimude otsustest.);
  • 2 ööd Pekingis Sun World hotellis **** (2-in. toad), 2 hommikusööki;
  • 1 öö Xianis Tianyi Commercial hotellis **** (2-in. toad), 1 hommikusöök;
  • 2 ööd Shanghais Sunrise on the Bund hotellis **** (2-in. toad), 2 hommikusööki;
  • 6 lõunasööki;
  • rongipilet Peking - Xi’an koos majutusega 4-kohalistes kupeedes, 1 hommikusöök Xi’anis;
  • rongipilet Xi’an - Shangai koos majutusega 4-kohalistes kupeedes, 1 hommikusöök Shanghais;
  • kohaliku bussi kasutamine vastavalt programmile;
  • tasulised sissepääsud, mis programmis märgitud (juhul kui reisiprogrammis ei ole viidatud lisatasule);
  • rikša sõitu Hutongis;
  • õhtust Huangpu jõe kruiisi;
  • eestikeelse giidi/reisijuhi teenused kogu reisi vältel;
  • kohaliku inglisekeelse reisiesindaja teenused.

Lisakulud:

  • Hiina viisa vormistamine 70 €. Palume tutvuda viisainfoga allpool.
  • Maalt lahkumise maks u. 12 USD (tasutakse kohapeal).
  • Jootraha giidile, bussijuhtidele ja kohvrikandjatele.

Lisatasu eest võimalik:

  • Tervisekindlustus, mille maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65 a., vanematele kõrgem tariif), reisitõrkekindlustus, pagasikindlustus.