Martti Kalda
Reisijuht

Martti Kalda

Idaamade spets

Meie seekordne reis vältab kokku 10 päeva. Anname endast parima, et nende loetud päevade jooksul oleks võimalik hoomata kõike põnevat, hingematvalt kaunist, ajaloolist, traditsioonilist ja seikluslikku.
 
Alustame reisi pealinnast, Pekingist. Külastame kõiki tähtsamaid vaatamisväärsusi: Suur Hiina Müür, Keelatud Linn, Taevatempel jne. Kuulame huvitavaid fakte ja uitame omapäi.
 
Edasi lendame Zhangjiajie’sse, kus järgnevad päevad ootavad meid ees hingematvad loodusvaated, iidne Hiina kultuur ning näpuotsatäis seiklust.

Reisi lõpetame Chengdus, külastades muuhulgas imearmsaid pandakarusid.

Kuna seekordse Hiina reisi põhirõhk on loodusel ja maastikul, siis linnade vaatamisväärsustele osutame veidi vähem tähelepanu.

Hiina saabume pealinna Pekingisse varahommikul. Saabumise päeval sirutame jalgu ja hingame värsket õhku.
Reisi esimeseks külastuspaigaks valisime Hiina grandioossema ehitise - Suure Hiina Müüri. Jalutame mööda ajaloolist müüri, teeme pilte, laseme pikast õhulennust kehal taastuda. Paari päeva jooksul külastame Hiina pealinnas ja selle lähiümbruses Mingi keisrite hauakambrid ja Vaimude tee ning Keelatud linna ja Jingshan’i parki.

Zhangjiajiesse saabudes on meie esimeseks külastuseks väike, kuid väga hästi säilinud, iidne Hiina linnake nimega Feng Huang (hiina keeles: fööniks), mis paikneb tulilindu meenutava Fenghuang'i mäe jalamil. Linna läbiva Tuo Jiang'i jõekallastel seisavad pikkadele vaiastele toetuvad traditsioonilise arhitektuuriga puidust "diaojiaoloud" (hiina keeles: rippuvate jalgadega ehitised). Vaiade eesmärk on hoida maju ohutus kõrguses heitliku veetasemega jõe eest.
Majade vahel looklevad kitsad teed viivad külastajaid ennemuistsesse aega. Hommikuses udus mööda hutonge jalutades avaneb täielik muinasjutt. 

Palju on säilinud traditsioonilist eluviisi, kus hommikuti võib jõel märgata kalamehi või perenaisi, kes kaldaserval pesu pesevad.
Traditsiooniline on ka Feng Huang'i köögipool, kus rõhk on vürtsidel. Vürtsikas on ka kohalik kuulus magustoit - ingverikommid - mis aitavad, lisaks magusaisu leevendamisele, võidelda külmetuse ning kõhuhädadega.
Linna vanimad hooned pärinevad Ming ja Qing dünastia perioodist. Näiteks Huang Si Qiao loss, mis ehitati aastal 687 on siiani hästi säilinud.
PS! Kui külastate kohalike elanike kodusid, siis ärge kunagi avage seal vihmavarjusid ning ärge kunagi astuge lävepakule. Linnas arveldatakse ainult paberraha või pangakaartidega. Metallist raha ärge pakkuge.
 
Linnast "kiviviske" kaugusel paikneb tuntud Zhangjiajie rahvuspark, mis on tuntud seal paiknevate liivakivist kaljurahnude ning karsti kivimi koosluste poolest. Muideks, siinsed pilvedest kõrguvad "piigid" oli inspiratsiooniallikaks James Cameron’i filmile "Avatar".
Nende erinevate kujudega ja romantiliste nimedega "tornide" vahel on maalilised kuristikud ja kaljujärsakud, kärestike ja jugadega jõed, järved ning koopad. Hiinas on 225 rahvusparki ning meie külastame parki, mis on hinnatud number 1-ks Hiinas ning asub kõrgel kohal ka kõikide teiste maailma loodusparkide nimistus.
 
Üks Zhangjiajie rahvuspargi huvitavamaid vaatamisväärsusi on kindlasti Tianmen'i mägi. Seda eriti viimasel aastal. Nimelt 2016.aasta suvel avati mäeserval looklev klaasist jalgtee. 1500m kõrguselt avanevad vaated panevad ka julgematel põlved värisema (vaata videot). (PS! Jalutada klaasteel saab siis, kui ilm seda võimaldab). Kuid peamine põhjus, miks Tianmeni mäge külastatakse, peitub mäes paiknevas avauses - Taevaväravas.
Taevaväravani tõusuks ehitati turistidele 11km pikkune 99 kurviga serpentiintee, mis algab 200m kõrguselt ja lookleb 1300 meetrini merepinnast. Seda ehitati 8 aastat. Teise võimalusena Taevaväravani jõudmiseks on ehitatud 999 astmega taevatrepp ja kolmandaks on Prantsuse firma poolt ehitatud maailma kõige pikem köisraudtee mägedes, mis on 7455 meetrit pikk ja tõuseb 1279 meetri kõrgusele.
 
Unustamatu elamuse ürgses looduses jätavad ka Zhangjiajie Kollase Kaljuküla (Huangshizhai) ning Kuldpiitsa jõe (Jinbianxi Brook) matkarajad ja 10 Miili Galerii, mis asub Tianzi mägede jalamil.
 
Zhangjiajie rahvuspargis, Wulingyuan'is, jätkub meie reis Kollase Draakoni koopa ning Baofeng järve külastustega.
Hiina ilusaim ja üks suurimaid karstikoopaid hämmastab oma mõõtmetega. Ligi 100 000 ruutmeetrises koopas on 4 korrust, 4 koske, 2 maa-alust jõge, millest pikimal, 2,8km pikkusel jõel, tehakse ka paadikruiise. Alles 1983.aastal avastatud koobas on igati ainulaadne, igas mõttes.
 
Viivult möödunud 5 päeva oleme veetnud võrratus looduses. Külastanud sõnatuks võtvaid paiku, näinud hingematvaid vaateid, saanud närvekõditavaid elamusi.

Reisi viimaseks peatuseks oleme valinud aga midagi eriti lahedat, Chengdus paikneva pandade varjupaiga, kus hetkel pesitseb 184 imearmsat panda-mõmmikut.
Kõikide panda fännide "püha maa" tähistas 2017.aastal juba 30-ndat aastapäeva. Sel puhul tutvustati oktoobris kõiki, 2017.aastal sündinud, 36-te imearmast pandabeebit. 
 
Usume, et suudame pakkuda selle 10 päevaga ühe superpõneva ja silmailu täis reisi.

 

OLULINE INFO

Lisainfo

Hiinas on aeg Eestiga võrreldes +6 tundi.
Hiina jüään kurss on 1 EUR = ~7,74 CNY. Kurss on muutuv.

Viisa ja reisidokumendid

Hiina reisil on ainus kehtiv reisidokument pass. Palume kontrollida passi kehtivusaega (minimaalne kehtivusaeg 6 kuud pärast reisi lõppu) ja et passis oleks vähemalt 2 vaba lehte. Pass, 1 foto (värviline, 3x4) ja töökoha garantiikiri (inglise keeles, täpsem info allpool) palume tuua ESTAIR'i kassasse 2 kuud enne reisi. Saatkond nõuab sageli veel lisadokumente.

Viisa ankeedile ootame reisija allkirja. Soovi korral on võimalik viisa ankeeti välja printida ja allkirjastatult meile toimetada (ankeet tuleks kindlasti trükkida ühe lehe mõlemale poolele, mitte kahele eraldi lehele).
 
Garantiikiri esitada firma blanketil, allkirjastatud ja firma templiga. Ingliskeelses garantiikirjas peab olema firma nimi, millega firma tegeleb, töötaja/taotleja ees- ja perekonnanimi, reisi kuupäevad ning kinnitus, et töökoht säilib reisi vältel ja peale reisilt naasmist. 
Õpilase garantiikiri õppeasutusest peab kinnitama, et isik saab jätkata õpinguid samas õppeasutuses peale reisilt naasmist.

Pensionäri või mittetöötava inimese puhul palume lisada viimase 3 kuu ingliskeelne pangakonto väljavõte (kui pangakontol on olemas piisavad rahalised vahendid) või garantiikiri isikult, kes katab taotleja kulud Hiinas ning tema töökoha garantiikiri.

Lennuinfo

Lennud toimuvad FINNAIR'i liinilendudega.
Lennu ajal toitlustustatakse Helsingi - Peking ja Chongqing - Helsingi lendudel sooja einega ning suupistetega. Karastusjoogid, mahlad, õlu ja vein on antud lendude ajal tasuta. Juhul, kui Teil on menüü osas erisoove (taimetoit, gluteenivaba jne.), siis sellest palume teavitada meid hiljemalt 48 tundi enne väljalendu.

Lubatud pagasimäär on käsipagas kuni 8 kg ning 1 registreeritav pagas kuni 23 kg. Käsipagasisse on lubatud kaasa võtta ka 1 väiksem kott/ese, kuid käsipagasi kogukaal on maksimum 8 kg. Käsipagasi maksimum mõõdud võivad olla 56cmx45cmx25cm ning 40cmx30cmx15cm ja registreeritava pagasi maksimum mõõdud võivad olla kombineeritult 158cm.

NB! Jätame endale õiguse teha muudatusi reisiprogrammis.

Palume tutvuda ESTAIR'i reisitingimustega.

 

MEELDEJÄÄVAID ELAMUSI!


1.päev | Väljumine Tallinnast

Kogunemine kaks tundi enne väljalendu Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis ESTAIR'i kassa juures, kus kõikidele reisijatele jagatakse vajalikud reisidokumendid.

Lend Tallinn - Helsinki - Peking.
Palume kontrollida Tallinna lennujaamas kogunemise ja lennuki väljumise aega ka vahetult enne reisi!




2.päev | saabumine Pekingisse

Päevakava:
09:00 - 12:00 ekskursioon Suur Hiina müürile 
12:00 - 13:00 lõuna
14:00 - 16:30 ekskursioon: Mingi keisrite hauakambrid ja Vaimude tee
18:00 transfeer Beijng Qianmen Jianguo 4* hotelli

Saabumine Pekingisse. Vastuvõtt Pekingi lennujaamas ja seejärel bussiekskursioon Pekingist põhja poole looklevale Suurele Hiina Müürile.

Tõenäoliselt pole ükski olemasolev inimmõistuse ja käteosavuse monument toitnud kõikide rahvaste kujutlusvõimet sedavõrd tugevalt kui Hiina müür. L.Newton Hayes, „Suur Hiina müür“

Üle 5000 km pikkuse müüri ehitamisest võttis osa üle miljoni inimese. Müüri ehitamist alustati 7 saj. e.m.a. ning jätkus peamiselt kolme dünastia, Qin, Han ning Ming valitsemiste ajal. Peale kaitseotstarbe kasutati müüri transportimaks inimesi ja sõjariistu ning tornid, mis asetsesid müüril, olid kui majakad, kust saadeti signaale vaenlase ilmumisest.
Müüri kõiki osi on uuritud ja analüüsitud. Kõrgus, laius, telliste suurus ja paigutus, kihtide arv pikuti ja laiuti, vahitornide positsioon ja tihedus, vägede paigutus ja hoiatussignaalid varieerusid vastavalt maastikule ja eeldatavale rünnakulaadile igas mäekurus ja müürilõigus.
Ühinedes 221. aastal eKr Qini dünastia esimese keisri alla ühtseks kuningriigiks, loodi Hiina müür sellises mõistes nagu me seda tänapäeval tunneme.
Hiina müüril ollakse 2 tundi. Igaüks saab võimaluse panna ennast proovile müüril ronimises.

Päeval einestame Hiina restoranis.

Pärastlõunal külastame Pekingist 50 km põhja pool asuvat Mingi dünastia keisrite hauakambreid. Kuueteistkümnest Mingi dünastia keisrist on siia maetud kolmteist. Surnuaia pindala ulatub 40 ruutkilomeetrini ning on mägedega piiratud kolmest küljest. Lisaks 13 keisrile on siia maetud mitmeid keisrinnasid, konkubiine, printse jne.

Mingide dünastia valitses Hiinas aastatel 1368 kuni 1644, kokku 276 aastat. Esimesena 13-st keisrist maeti mauseleomide kompleksi keiser Zhu Di ning viimasena keiser Sizong Zhu Youjian, kes ennast 1644.aastal üles poos.

Haudadekompleksi vahel lookleb 7 km pikkune Hingede tee, mis on ääristatud müstiliste olendite, loomade, sõdurite ja ametnike kivikujudega, kokku on neid 36. Arvati, et tee juhatab surnud keisrite hinged taevasse.

Esialgselt ehitati tee ainult keiser Zhu Di hauakambrini, kuid hiljem kerkisid mõlemale poole teed teisedki mauseleomid ning hauakambrid ja seega kujunes Vaimude teest kõigi 13 keisri hauakambrini viiv tee.

Pärast Ming keisrite kompleksi ekskursiooni viib transfeer Beijng Qianmen Jianguo 4*  hotelli.




3.päev | Keelatud linn, Jingshan’i park, lend Zhangjiajie’sse

Päevakava:
08:00 - 09:00 hommikusöök
09:30 - 12:30 ekskursioon Keelatud linnas
13:00 - 14:00 lõuna
14:00 - 15:00 ekskursioon Jinshan pargis
15:00 - 16:00 bussitransfeer lennujaama, lend Zhangjiajie’sse
20:00 saabumine, vastuvõtt lennujaamas, transfer hotelli Zhangjiajie Huatian hotel 5*

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki sõidame bussiekskursioonile.

Keelatud Linna pindala on 72 hektarit ja seda ehitati 14 aastat. See on suur nelinurksete punaste müüride ja kollaste katusekividega linnak, kus on 9999 ruumi, palju templeid ja pühakodasid, suuri väljakuid ja grandioosseid treppe, paleede kullasära ning lummavaid värvikombinatsioone. Kõik see väärib imetlust ja pakub naudingut arhitektuuri, värvide kooskõla, proportsioonide ja ilu poolest.

Keelatud Linna nimi tuleneb sellest, et 500 aasta vältel, kui siin elasid ja valitsesid Mingi ja Qingi dünastia keisrid, oli lihtrahval sissepääs keelatud. See hiigelpalee rajati Mingi dünastia ajal 1420. aastal ja siit on riiki juhtinud 24 keisrit. Palee on ehitatud keeruliste hiina geomantia reeglite kohaselt ja igal üksikul väikesel detailil on siin oma tähendus. Mingi dünastia keisrid lahkusid Keelatust linnast väga harva. Lahkuti ainult selleks, et sooritada iga-aastaseid rituaale ja tuua ohvriande Taevatemplis ja Maaviljelustemplis.

Oaas keset metropoli.
Jiangshan’i pargi ajalugu ulatub umbes 1000 aastat tagasi Liao Jin dünastia aega. Imperaatoritele kuuluv park ehitati feng shui tava järgi keisrite paleedest põhjapoole, kaitsmaks keisrite paleed pahade vaimude ja põhjast puhuvate tuulte ning liivatormide eest. Kõrgeim, 45,7 meetri kõrgune kunstlik küngas ja kogu park, ehitati hoonealuste ja vallikraavi kaevamise mullast. Ronides künka tippu avaneb täiesti fantastiline 360-kraadine vaade Pekingile ja keelatud linnale. Hea nähtavuse korral näete peaaegu kõiki kõrghooneid ja isegi mägesid taustal. Pargis on viis küngast ametnikele puhkepaigaks ja igal künkal asub täpselt kavandatud ning teistest erinevad paviljonid. Künkad asuvad ligikaudu Pekingi ajaloolisel teljel. Siin pargis sooritas enesetapu viimane Mingi dünastia imperaator, puues end jaanileivapuu oksa külge, kuna Peking langes mässuliste vägede kätte. Pargis on 20 000 pojengi ja neid on 200 erinevat sorti. Hiinas peetakse pojengi rikkuse, ilu, kevade ja armastuse sümboliks. Seda lille seostatakse abielu ja viljakusega.

NB! Pojeng on Hiina rahvuslill.




4.päev | Zhangjiajie - Furong - Fenghuang

Päevakava:
08:00 - 12:00 bussiga Feng Huang’i (teel teeme peatuse Furong’i linnas)
12:00 - 13:00 lõuna
13:00 - 16:00 muistse Fööniksi (Feng Huang) linnaekskursioon

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki sõidame bussiekskursioonile Fööniksi linna.

Linnaekskursiooni käigus teeme tiiru linnas ja külastame:
- Miao rahvusest kuulsa kirjaniku ja arheoloogi Shen Congwen’i residentsi;
- elegantset ja saledat 7 korruselist Wanming pagoodi;
- teeme laevakruiisi Tuo Jiang jõel;
- Põhjavärav - üks neljast Feng Huang'is säilinud linnaväravast on kaunistatud kalade ja müütiliste kiskjate reljeefsete nikerdustega;
- Hong Qiao (Vikerkaar) nimelist 600 aasta vanust silda;
- öötuledes linnavaated

Muistne Fööniksi nimeline linn, mis viib meid 400 aastat tagasi ajaloos, asub Hunani provintsis imeilusa looduse rüpes. Linna peetakse kõige ilusamaks väikelinnaks Hiinas ning on heaks näidiseks, millised olid linnad enne moderniseerimise algust. Massiivsed kahekorruselised sillad, puidust vesirattad,  jõekallastel vaiadele ehitatud majad, nende vahel looklevad kiviplaatidega kaetud külatänavad, mis on sadade aastate jooksul miljonite jalgadega siledaks lihvitud, ilusad Miao ja Tujia rahvusest tüdrukud jalutavad erksavärvilistes rahvariietes, pambuskübaraid kandvad hiina naised pesevad jões pesu ja aeg-ajalt kostab jõelt kalurite regilaulu.

Kõike seda kaunistab madala kristallselge veega Tuo Jiang’i jõgi, mis peegeldab rohelist ümbrust, samuti ka rohelise lehestikuga mäenõlvad ja erkrohelised põllud. Eriti romantiliseks muutub linn öösel kui jõe selges vees peegelduvad linna säravad tuled. Keskväljakul löövad tantsu muusika saatel nii lapsed kui eakad inimesed. Õhtul avavad uksed kõik jõeäärsel trotuaaril asuvad baarid ja kohvikud, mis on saanud turistide lemmikpaigaks.

  • Kuulus on Fööniksi ingveri maiustus, mida valmistatakse üle 100 aasta.
  • Kiwisid kasvatatakse siin üle 1200 aasta.
  • Hõbedast suveniirid on populaarsed turistide seas.
  • Öö ja varajane hommik, parem aeg pildistamiseks.

9516 ruutkilomeetril asuv Zhangjiajie linn naudib subtroopilist mägikliimat. Siin on väga ilus ning müstiline loodus, mis värskendab meelt ja rõõmustab südant.
1982.aastal sai Zhangjiajie pargist esimene rahvuspark Hiinas ja 1992.aastal kanti park UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Hiina keeles tähendab “Tianqiashengkong” üle taeva viivat silda. Sellise nime on küla elanikud andnud looduse meistriteosele, arvatavasti kõrgeimale sillale maailmas (357). ”Sild üle taeva” on 40 meetrit pikk, 10 meetrit lai ja 15 meetrit paks ning seda hoiavad üleval kaks oru põhjast kerkivat 350 meetri kõrgust kaljutorni. On veel teine imepärane sild nimega Xianrenqias (Surematude sild). Imed sellega aga ei lõppe.

Sajandeid kestnud veevoolu tegevus on kujundanud ebatavalise mägede metsa, mille moodustavad oru põhjast üleskerkivad 3000 enam kui 200 meetri kõrgust lubjakivist kivitorni. Nende erinevate kujudega ja romantiliste nimedega tornide vahel on maalilised kuristikud ja kaljujärsakud, kärestike ja jugadega jõed, järved ning koopad. Kivitornidel kasvavad puud ja mõnelt kivisambalt niriseb alla väike kristallselge veega ojake. Hiinas on 225 rahvusparki ja täna külastame parki, mis on hinnatud number 1-ks Hiinas ja asub kõrgel kohal ka kõikide teiste maailma parkide seas.

NB! Temperatuur mägedes on 10 kraadi madalam kui linnas. Päike tõuseb mägedes 30 minutit varem ja loojub 45 minutit hiljem kui linnas.

Majutus Tianxi Fenghuang hotel 5*




5.päev | Tianmen mägi, klaasist matkarada, Tianmen koobas

Päevakava:
07:00 - 08:00 hommikusöök
08:00 - 12:00 transfeer Zhangjiajie’sse
12:00 - 13:00 lõuna
13:00 - 17:30 Tianmen mägi, Tianmen’i koobas, klaasist matkarada

Linnast ~8,5km kaugusel asuvat 1518 meetri kõrgust Tianmen’i mäge peetakse Zhangjiajie kultuuri ja vaimu hingeks. Mäe ülemine 5 hektari suurune platoo on suhteliselt tasane, kus kasvab mitmekesine taimestik ning siinne haruldane maastik muudab selle paiga üheks ilusamaks looduslikuks mägiaiaks kogu maailmas. Taevaväravani tõusuks ehitati turistidele 11km pikkune 99 kurviga serpentiintee, mis algab 200m kõrguselt ja lookleb 1300 meetrini merepinnast. Seda ehitati 8 aastat. Teise võimalusena Taevavärav’ni jõudmiseks on ehitatud 999 astmega taevatrepp ja kolmandaks on Prantsuse firma poolt ehitatud maailma kõige pikem köisraudtee mägedes, mis on 7455 meetrit pikk ja tõuseb 1279 meetri kõrgusele.

Harilikult on matkarajad kaetud kas puidu, betooni või kiviplaatidega, kuid siin 1432 meetri kõrgusel on 100 meetri pikkune ja 1,6m laiune jupp klaasist. Käimine mööda klaasi kuristiku kohal on muidugi suur närvikõdi, aga seda meeldejäävam elamus see on ja mälestus sellest jääb kauaks (jalutada klaasteel saab siis, kui ilm seda võimaldab).

Köisraudteelt saab linnulennult teha väga häid pilte looklevast serpentiinteest. 999 astmega trepil panevad ennast proovile paljud kohalikud ja turistid (muideks, ilma peatamata ronimise rekord kuulub 88 aastasele taiwanlasest mehele).

Tianmeni koobas, mis tegelikult on 131,5m kõrge, 57m lai ja 60 meetrit pikk suur õõnsus. Pilvedega kaetud Taevavärav loob müstiline pildi, mille kohta räägitakse, et pärast väravate läbimist tekib tunne nagu oleksid taevas. BirdMan’id ehk lindmehed ning lennusportlased on riskinud lennata tiibkostüümidega ning reaktiivlennukitega läbi Taevavärava. Kindlasti on meeldejääv ja mõnelegi eneseületamine jalutuskäigul 1 kilomeetri kõrgusel klaasist mäeservale kinnitatud matkarajal, mille all terendab lõputu tühjus.

Majutus Zhangjiajie Huatian hotel 5*.




6.päev | Zhangjiajie Rahvuspark, Kollane Kaljuküla, Kuldpiitsa jõgi, Suure Kanjoni Klaassild

Päevakava:
07:00 - 08:00 hommikusöök
08:00 - 08:40 bussiga Zhangjiajie Rahvusparki
08:40 - 11:30 köisraudteega tõuseme Kollase’sse Kaljukülla, matk
11:30 - 12:30 lõuna
12:30 - 15:30 matk Kuldpiitsa jõe matkarajal,
16:30 - 18:30 Suur Kanjon ning jalutuskäik Klaassillal

Kollane Kaljuküla (Huangshizhai), ainulaadsete ja kõrgete kaljudega on üks viiest klassikalisest matkarajast Zhangjiajie metsapargis ja see avastati kõige esimesena. Tõustes köisraudteega mäkke avanevad gondli aknast ilusad vaated metsale ja mäeveerul olevatele põldudele ning majadele. Matkarada lookleb mägede vahel põlises nulumetsas ja iga käänaku taga ootavad ees uued elamused, milledel on imelised nimed, nagu Viie sõrme tipp, Varanduse laegas, Keiserlik Käsk, Nõela tipp, Taevalik Lõunavärav jne.

Kollase Kaljuküla matkarada on varustatud kõige ilusamates pildipaikades korralike vaateplatvormidega. Üks platvorm mahutab isegi 10 inimest, kust saab pildile suure arvu kivimetsa kivisambaid. On selline ütlus, et “Sa raiskad oma aega, kui oled Zhangjiajie’s ja ei külasta Kollast Kaljuküla”.

Kuldpiitsa jõe (Jinbianxi Brook) matkarada on 7,5km pikk ja lookleb koos Kuldpiitsa jõega läbi piirkonna kauneimate paikade. Seda matkarada peetakse parimaks ja kui olete külastanud rahvusparki ja vaadanud "Avatari Hallelujah Mäge", siis on Kuldpiitsa jõe jalutuskäik kena täiendus. Siin ei ole põhjatuid orge ega mäkke ronimist. Kui olete veetnud päeva vaadates alla kaljude tipust siis siin jalutate samade kaljude jalamil lopsakas looduses.

Täielik rahu. Raja kõrval vuliseb jõeke kristallselge veega. Fantaasia aitab kindlasti leiada jões väga huvitava kujuga kive (Mina leidsin kivist magava lehma.). Lummav maastik muutub iga sammuga. Ümberingi rikkalik loodus, kus aeg-ajalt lendab mõni tundmatu lind, ahvid ronivad puult puule või märkad metslooma. Majesteetlikud mäed ilmuvad kord ühelt, kord teiselt poolt rada ja paljudel on iseloomustavad nimed nagu: Joonud Pühamees, Kilpkonn, Kuldpiitsa kalju, Naine vihmavarjuga, Stalin jne.

Unustamatu elamus ürgses looduses.

Suur Kanjon on maaliline paik rohkete allikate ja koskedega. Lisaks ümbritsevale ilusale loodusele leidub siin rahva poolt pandud nimedega ajaloolisi ja kultuurilisi paiku nagu: Taeva redel, Bandiitide koobas, Tuhande haua paik, Purustatud paatide kanjon. Väga haruldane ja huvitav on inimkätega tehtud graniidist 600 meetri pikkune looklev liurada, mis ühendab kolm maalilist paika ja seda kasutades võidetakse ajas umbes 20 minutit.

Suure Kanjoni Klaassild annab turistidele vahelduseks vaadata kanjoni ka linnulennult. Lisaks heale pildistamiskohale saab siin tugevat närvikõdi kui jalutad 300 meetri kõrgusel läbipaistva klaasi peal ja vaatad oru põhja. Sild on 430 meetrit pikk, 6 meetrit lai ning siit saab teha benji hüppeid. Zhangjiajie Metsaparki ja Hunan provintsi ühendav jalakäijate klaassild on maailma pikim ja kõrgeim omalaadsete hulgas.

Majutus Zhangjiajie Pullman hotel 5*




7.päev | Yuanjiajie, Hallelujiah mägi, Tianzi mägi, 10 Miili Galerii

Päevakava:
07:00 - 08:00 hommikusöök
08:10 - 12:00 bussiga ning seejärel köisraudteega Yuanjiajie
12:00 - 13:00 lõuna
13:30 - 15:00 matk Tianzi Mäel
16:00 - 17:00 ekskursioon 10 Miili Galeriis
17:00 - 17:30 shuttle bussiga ärasõit

«Tere tulemast Zhangjiajie`sse Avatar Hallelujah kaljusid külastama ja tõelist Pandorat avastama».

Tohutu kalju külge ehitatud 335 meetri kõrgune Bailong’i kahekorruseline klaasist lift mahutab 48 inimest ja viib nad vaateplatvormile vähem kui 2 minutiga, kusjuures tõusu ajal avaneb turistidele suurepärane vaade ümbritsevale mitmekesisele loodusele. Lift näeb välja nagu hiiglaslik draakon, mis tõuseb üles taevasse ning seetõttu on ta saanud nimeks “100 draakoni lift” ning on kantud Guinessi rekorditesse kui pikim välitingimustes töötav lift, pikim kahekorruseline vaatamisväärsuste lift ja kõige kiirem ja mahukam lift maailmas.

Yuanjiajie maaliline loodus on ammu tuntud, aga üle maailma kuulsaks sai see paik peale Hollywoodi kassahiti "Avatar". Kas just Hallelujah Ujuv mägi, kuid kindlasti antud pargi vaated, andsid James Cameron'ile idee kasutada filmis "Avatar" hõljuvaid kaljurahne. Nende tipud kaovad taevas uduvaiba sisse ja tekib illusioon nagu polekski kivist sammastel lõppu. Tornide vahel on järved ja looklevad vulisevad selgeveelised jõed. Mäed ja orud kannavad väga romantilisi nimesi nagu Armastajate org, Viie Daami ekspeditsioon, Taevalik Kilpkonn jne.
Kadunud Hingede platvorm on paik, kus hingemattev ja salapärane loodus, eriti pärast vihma, on nagu pilvedesse mässitud imedemaa. Lisaks loodusimedele võib kohata pargis erinevaid loomaliike nagu gigantseid salamandreid, ahve, kuldseid faasane.

10 Miili Galerii asub Tianzi mägede jalamil Suoxigu looduskaitseala loodeosas. Galerii on umbes 5,8 kilomeetrit pikk, kus läbi maalilise maastiku mägede vahel lookleb oja ja mõlemal pool orgu leidub emake looduse loodud kummalisi kivikujusid, mis näevad välja nagu inimesed, linnud või loomad. Ümbruses kasvab palju ilusaid lilli ja võib kuulda palju linnulaulu. Kõige tähelepanuväärsemad kujud on “Ravimtaimi korjav taat” ja “Surematud kummardamas Halastuse jumalannat” (Guanyin). Galerii lõpus kõrguvad groteskse kujuga kaljud on kaetud tiheda rohelise metsaga, kus elab väikeste gruppidena sadu ahve.

Parim aeg pargi külastamiseks on aprill, mai, september ja oktoober.

Vaatamisväärsused: Bailong lift, Yuanjiajie, “Avatar Hallelujah mägi”, “10 Miili Galerii”, “Kadunud Hingede platvorm”, Tianzi mägi.

Majutus Zhangjiajie Pullman hotel 5*




8.päev | Kollase Draakoni koobas, Baofeng’i järv, Junsheng kunstigalerii

Päevakava:
06:30 - 07:30 hommikusöök
08:00 - 09:30 Baofeng järv ja laevakruiis ning elektriauto sõit
10:00 - 12:00 ekskursioon Huanglong koopas, paadisõit maaalusel jõel
12:30 - 13:10 lõuna
13:10 - 14:30 transfeer lennujaama
16:05 - 17:30 lend Chengdu’sse - majutus hotellis Dorsett Grand Hotel 4*

Kollane draakoni koobas on Hiina üks suuremaid karstikoopaid ja hämmastab oma mõõtmetega: tema pikkus on 15 km, pindala 48 hektarit ja kõrgeim koht on 140 meetrit. Koopas on 4 korrust, 4 koske, 2 maaalust jõge, tuhandeid stalaktiite ja stalagmiite, kivililli, kivist kardinad, kivist oksi, kivist pärleid, kolmteist saali, tosin mäge, kolm tiiki jne. Kolme värvi tuled annavad koopale müstilise ja salapärase aura. Lisaks jalgsimatkale tehakse paadimatku 2820 meetri pikkusel maaalusel jõel.

NB! Ka suvel on koopas küllalt jahe. Soovitav on kaasa võtta kerge jope.

Mägedes asuv aastaringselt smaragtroheline Baofeng’i järv saab oma kristallselge vee ümbritsevatest mägedest. Järve keskmine sügavus on 72 meetrit, ta katab 30 hektari suuruse ala, tema pikkus 2,5 km, selles järves on 3 saart, Järve kõige laiem koht on 1 km ja ta võib mahutada 6 miljonit kuupmeetrit vett. Järve ümbritseb mägede ja koskedega roheline lopsakas loodus. Järves elab Koi kala, kes on 226 aastaga kalade pikaealisuse maailmarekordiomanik. See kala elas Jaapanis ning sündis 1751 aastal ja suri 1977. Kruiisilaevad libisevad järvel mööda siledat smaragtrohelist vett, turistid naudivad mägede peegeldust järvevees ja kallaste lopsakat loodust. Aeg-ajalt möödutakse sadamatest, kust kostab hiinakeelset laulu. Junsheng Liivakivist maali näitustekeskus asub Zhangjiajie vanalinnas ja on asutatud kunstnik Junsheng Li poolt aastal 2001.

Junsheng Li oli koolipoisina vaene, aga ta soovis väga maalida pilte. Ükskord ta sattus õnneliku juhuse tõttu mööduma müürsepast, kes parajasti dekoreeris seina liiva ja kivipuru seguga, mis talle hakkas kohe  meeldima. Kõik tema ilusad maalid on tehtud värvidega, mille koostises on liiva-ja kivipulber, taimede koor, pilliroog, õled, karusnahk. Pilditegemisel kasutab ta käsi, mitte pintslit või liiatsit. Näitusekeskuses saab osta Junsheng Li ja tema õpilaste maale.
Väga originaalne ja haruldane suveniir.




9.päev | Jinli muistne tänav, Pandakeskus, Kuan Zhai Lane

11 miljoni elanikuga Sichuani pealinn, Chengdu on moodne ja lõõgastav oma kaunite aedade ja parkides olevate lihtsate teemajadega. Linna ajalugu ulatub 3000 aastat tagasi Ba-Shu ajastusse. Linn on kuulus oma siidbrokaadiga, aga ka sellega, et seal trükiti esimesena paberraha. Linna läbimõõt on ainult 6km ja enamik vaatamisväärsusi asub kesklinnas. 2013 aastal ehitati Chengdus maailma suurim kaubamaja. Selle 18 korruselise maja pindala on 1,7 miljon ruutmeetrit ja hoone mõõdud on 500x400 meetrit. Kaubamajale kuuluv pindala on 2,9 miljonit ruutmeetrit, millel asub ka 2000 kohaga hotell ja aastaringselt rannamõnusid pakkuv kilomeetripikkuse rannajoonega siseruumis olev rand. New Century Global Center asub aadressil 1700 Tianfu Ave North Section, Wuhou Qu, Chengdu Shi.

Jinli muistse tänava ajalugu ulatub tagasi 221-206 eKr aega ja oli juba sel ajal üks kõige aktiivsemaid kaubanduspiirkondi. Jingli tänavat tuntakse ka kui "Shu kuningriigi esimene tänav". Tänapäeval, jalutades mööda kitsast tänavat, leiad ennast ümbritsetud vana-maailma stiilis kauplustest, kus pakutakse Šu-tikandeid, rahvakunsti, suveniire, kalligraafiat ja kuulsate kunstnike maale. Kõikidel kauplustel on oma siil, aga üks on kõigil ühine, kuitahes hõivatud koht ka on, kauplustes on ikka rahulik ja lõõgastav õhkond.

Kuulus imearmas bambuskaru ehk hiidpanda elutseb ainult Hiinas Sichuani, Shaanxi ja Gansu provintside kaitsealadel. Vabas looduses on pandade arvukus vähem kui 2000, kuid  näib praegusel ajal kasvavat. Hiidpandade põhitoit on bambus ja nad veedavad peaaegu kogu ärkveloleku aja süües. Panda käpp on bambuslehtede söömisega kohanenud. Ranne on muundunud nagu pöidlaks, mis aitab õrnadest bambusevartest kinni haarata. Pandapoeg kaalub sündides 90-200gr ja täiskasvanu kaal on umbes 200kg. Pandad ei ole suure sigivusega, nad on paarilise suhtes äärmiselt valivad.
30-ndat aastapäeva tähistav Pandakeskus tutvustas 18.oktoobril 2017 kõiki sel aastal sündinud 11-te imearmast pandabeebit maailmale. 8-s pesakonnas sündisid kolmel korral kaksikud. Koos pandabeebidega oli seal sel päeval kokku 184 pandat. Pandad on üks suurem turistide meelitaja Chengdu’sse.

Majutus Hotel Wanyou Conifer 4*




10.päev | Kojulend

Hommikusöök hotellis. Seejärel transfeer lennujaama.



Hind sisaldab:

  • Lende Finnairi liinilendudega Tallinn - Helsingi - Peking ja Chongqing - Helsingi - Tallinn (toitlustamine lennukis);
  • käibemaksu ja lennujaamamaksud november 2017 seisuga. (NB! Lennujaamamaksude suurus võib muutuda olenemata reisikorraldajast tulenevalt kütusehinnast maailmaturul ja ametivõimude otsustest.);
  • majutust reisikavas loetletud hotellides, kahe inimese tubades (üksinda toas valikul lisandub vastav juurdehindlus);
  • reisikavas loetletud kohapealsed transfeerid, ekskursioonid, sissepääsupiletid, lennud, rongisõidud, bussisõidud;
  • eestikeelse giidi/reisijuhi teenused kogu reisi vältel;
  • kohaliku inglisekeelse reisiesindaja teenused.

Lisakulud:

  • Hiina viisa vormistamine 70 €. Palume tutvuda viisainfoga.
  • Maalt lahkumise maks u. 12 USD (tasutakse kohapeal).
  • Jootraha giidile, bussijuhtidele ja kohvrikandjatele.

Lisatasu eest võimalik:

  • Tervisekindlustus, mille maksumus sõltuvalt vanusest (kuni 65 a., vanematele kõrgem tariif), reisitõrkekindlustus, pagasikindlustus.